Rušenjem starih zgrada do materijala za gradnju novih zgrada

Autor: B.L. Objavljeno: 04.08.2025. 🕜 13:12 Lokacija: Beč (Austrija)
  • Panorama Beča (foto: BL, lipanj 2018.)

• Beč, gradovi, Austrija
    Izvor: B.L.

Od materijala nastalog rušenjem sportske dvorane u Beču izgradit će se novi autobusni kolodvor

U Beču je upravo u tijeku rušenje stare sportske dvorana. No, posebnost tog projekta je u tome što se velika pozornost posvećuje mjerama za očuvanje materijala radi njegove ponovne upotrebe, što znači uštedu resursa i zaštitu klime. Naime, dio tog materijala bit će iskorišten za skoru gradnju novog autobusnog kolodvora na istom mjestu.

Projekt se ostvaruje u drugom bečkom okrugu Leopoldstadt. Očekuje se da će radovi na rušenju dvorane trajati oko tri mjeseca. Poseban se naglasak pri tome stavlja na pažljivo rastavljanje i očuvanje građevinskih elemenata koji se mogu ponovno upotrijebiti. Riječ je o oko 165 t čeličnih konstrukcija, među kojima su rešetkasti nosači, potpore, grede i čvorni limovi. Sve se to pažljivo rastavlja i dokumentira. No, to nije sve jer će se i elementi pročelja i 3900 m2 krovne površine od trapeznog lima, svjetlosne kupole, dijelove galerijske etaže te dijelove tehničke opreme poput kontejnerskih modula stručno ukloniti i pripremiti za ponovnu upotrebu.

Uz te radove, na gradilištu se obrađuje i mineralni građevinski otpad pa se iz postojećeg materijala odvaja visokokvalitetni materijal koji se može reciklirati i iskoristiti za buduće građevinske radove. Radi se o 3000 t asfaltnog i betonskog i otpada od cigle.

Proces rušenja izvodi se s posebnom pažnjom na okolicu i koriste se metode koje buku i prašinu svode na najmanju mjeru.

Gradnja novog autobusnog kolodvora za daljinski promet trebala biti započeti u jesen, a očekuje se da će biti dovršena potkraj 2028. godine, najavio je Međunarodni ured Grada Beča.

TAGOVI