"MOL se odavno smatra strateškim partnerom hrvatske vlade kao jedan od najvećih stranih ulagača u hrvatsko gospodarstvo. U tome duhu MOL oduvijek traži prijateljsko rješenje svakog spora između MOL-a i hrvatske vlade", kaže se u priopćenju.
"MOL ima određene pravne obveze u odnosu na svoje dioničare, da nastavi s pregovorima u dobroj vjeri, ali ima i pravnu obvezu početi prvni postupak za ostvarivanje svojih prava", kaže se u MOL-ovu priopćenju i dodaje kako MOL "ostaje otvorena daljem traženju rješenja spora pregovorima". Večernji list piše da je nejasno zašto je MOL spor pokrenuo pred ICSID-om, a ne pred tijelima koja su prema dioničarskim ugovorima nadležna za rješavanje sporova između dioničara. Isto tako, iako je Hrvatska potpisnica Energetske povelje, nije se obvezala na bezuvjetnu primjenu arbitražnih pravila koje iz nje proizlaze, već isključivo ako investitor prethodno nije podnio zahtjev za rješavanjem spora pred nekim nacionalnim sudom ili se obvezao na ranije dogovoreni mehanizam rješavanja tog spora. Ti mehanizmi među dioničarima su već određeni. Potpuno je jasno da je riječ o još jednom pritisku na hrvatsku državu i tijek pregovora.
Uzgred, jučer su objavljene glasine da je MOL pokrenuo due dilligence za prodaju Ine Rosneftu, što ni jedan od dioničara u Ini nije potvrdio, dapače, MOL bi o tome trebao obavijestiti državu, ali i Zagrebačku burzu. Na tu glasinu cijena MOL-ove dionice jučer je snažno pala. U proteklih godinu i pol dana cijena te dionice izgubila je gotovo trećinu vrijednosti.