Imamo više od 2.000 sunčanih sati godišnje, upola više od većine europskih zemalja i daleko smo od potpunog energetskog iskorištenja sunčevih potencijala. S trenutačnim mjesečnim tempom priključenja fotonaponskih elektrana od 20-ak MW brojke u Hrvatskoj, srećom, iznimno brzo rastu.
Na distribuciji trenutno raspolažemo s čak 735 MW, što se odnosi na 23.849 elektrana, dok je na prijenosu priključeno četiri elektrane snage 62 MW. Samo u prvih šest mjeseci ove godine proizvodnja iz Sunca dosegla je čak 260 GWh, što je rast od 103 % u odnosu na prošlu godinu.
Treba znati da je nedavne 2022. Hrvatska imala instalirano samo 180 MW solara i proizvodnju od tek 79 GWh. To vjerojatno najbolje ilustrira strelovit rast koji prepoznaje sve veći broj tvrtki i građana koje sve više zanima kakav je potencijal baš njihovog krova i kada će im se isplatiti sunčana elektrana.
S kartom - bez dileme
Odnedavno se na internetskoj stranici Solarna karta može pronaći jedinstvena karta pomoću koje svatko s tim dilemama odmah može doznati koliko će ga to stajati i u kojem roku može očekivati povrat ulaganja.
Radi se o digitalnom rješenju koje građanima, ali i ustanovama, tvrtkama i lokalnim zajednicama brzo i jednostavno omogućava dolazak do podataka koji su im potrebni za odluku o ulaganjima u projekt za iskorištavanje sunčeve energije. Dovoljno je samo na digitalnoj karti pronaći svoj objekt, kliknuti na njega, unijeti podatak o izvedbi krova i o željenoj izvedbi i snazi elektrane i program potom sam izračunava očekivanu godišnju proizvodnju električne energije, troškove ulaganja i vrijeme povrata. Dakako, moguće je zatim i zatražiti ponudu za projektiranje i izvođenje radova.
Solarna karta je inovativan projekt koji je osmislila tvrtka INOVAPRO, specijalizirana za energetsku učinkovitost, obnovljive izvore i energetiku. Kako je istaknuo njezin direktor Ante Čikotić, izrada karte trajala je dulje vrijeme, a veliku su pomoć pružili i Državna geodetska uprava i softverska tvrtka LIST Labs iz Zagreba.
Precizne analize isplativosti
„Projekt koristi najnovije LiDAR podatke iz multisenzorskih snimanja Hrvatske. Obradom više od deset terabajta podataka stvoreno je deset milijuna segmenata krovova, klasificiranih prema obliku i orijentaciji. To omogućuje precizne analize isplativosti solarnih panela za svaki krov. Kako vrijeme bude odmicalo solarna karta će biti sve preciznija zahvaljujući pristiglim novim podacima i sve gušćim točkama po metru četvornom koje LiDAR tehnologija donosi“, rekao je Čikotić.
No, Solarna karta je samo prvi dio malo većeg projekta usmjerenog na energetsku tranziciju Hrvatske koja treba započeti u svakom kućanstvu. Naime, kako je najavljeno, u narednim bi mjesecima karta trebala biti proširena tako da omogućava dobivanje podataka o ugradnji baterijskih spremnika energije i dizalica topline.
Tvrtka INOVAPRO posluje s geslom da svaki krov zaslužuje vlastitu sunčanu elektranu te ujedno pozivaju montere elektrana diljem Hrvatske da im se jave za suradnju. Tendencija je ponuditi uslugu montaže elektrane u krugu od 50 km od sjedišta svake tvrtke.