ENTSO-E, udruženje koje okuplja operatore prijenosne elektroenergetske mreže ovaj je tjedan objavilo prvi europski plan razvoja offshore mreže. Plan naglašava golema ulaganja potrebna za povezivanje offshore vjetroelektrana s krajnjim potrošačima, s procijenom 54.000 km prijenosnih vodova za koja se očekuje da će biti izgrađena u europskim vodama do 2050. godine. To je gotovo 1,5 puta dužine ekvatora.
Europska komisija postavila je aspiracijski cilj izgradnje najmanje 60 GW pučinskih vjetroelektrana do 2030. i 300 GW do 2050. kao dio svog plana za energiju na moru za 2020. godinu. Ti su ciljevi premašeni. Prema nacionalnim podacima koje je prikupio ENTSO-E, zemlje EU-a imaju do 354 GW offshore vjetroelektrana u pripremi do 2050. godine, brojka koja ide do 496 GW kada se pridodaju Norveška i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Međutim, povezivanje tih offshore vjetroelektrana s krajnjim potrošačima neće biti jeftino, upozorava izvješće. Bit će potrebna ukupna ulaganja od preko 400 milijardi eura za prijenos energije, procjenjuje ENTSO-E, a izgradnja će biti izazovna.
"Dovođenje ove energije na obalu samo je pola priče, također je treba dovesti do ljudi koji će je trošiti. Novac postoji. Pitanje je kako to učiniti dostupnim, atraktivnim i na način da će biti tu kad nam zatreba", rekao je Damian Cortinas, predsjednik odbora ENTSO-E, navodi Euractiv.
Dodatni kapaciteti interkonekcija i brige oko opskrbnog lanca
Prema ENTSO-E, dodatni kapacitet interkonekcije između zemalja EU-a procjenjuje se na 13 GW s istosmjernim osiguračima do 2040. godine, ali samo 7,5 GW bez njih. Unutar zemalja EU potrebe se procjenjuju na 13 GW s DC osiguračima i 2 GW bez.
Zatim dolaze brige oko opskrbnog lanca, uključujući "podržavanje proizvodnih kapaciteta kao što su brodovi, brodogradilišta, lokacije za sastavljanje i postavljanje opreme u moru, te ljudske resurse za projektiranje, izgradnju i upravljanje offshore sustavima", kaže ENTSO-E.
Još jedno usko grlo odnosi se na opskrbu ključnim sirovinama koje su potrebne za izgradnju infrastrukture, dodaje ENTSO-E, rekavši da je "predstojeći izazov ogroman budući da je tržište offshore infrastrukture globalno, a resursi oskudni". Vjetroelektrane na moru također su često povezane s više od jedne zemlje, što zahtijeva bližu koordinaciju između vlada, vlasnika proizvodnih sredstava i operatera mreže nego tradicionalni projekti obnovljive energije.
"Politika oko pristupa mreži i povezivanja s mrežom, posebno veza hibridnih mreža je kompleksna. Bitno je što prije riješiti pitanje podjele troškova. Inače EU riskira da propusti ulaganja", rekao je Giles Dickson iz WindEuropea.
Prema ENTSO-E-u, prevladavanje ovih izazova zahtijevat će suradnju bez presedana između javnih tijela i industrije u sustavnom pristupu planiranju i izgradnji mreže. Dobra je vijest da su kreatori politika EU-a svjesni tih izazova. U studenom prošle godine, Europska komisija predstavila je akcijski plan za ubrzanje uvođenja električnih mreža i uklanjanje uskih grla koja ometaju primjenu obnovljivih izvora energije.