Legalizacija autoplinskih uređaja samo uz predočeni račun

Autor: N.D. Objavljeno: 11.07.2012. 🕜 09:28 Lokacija: Zagreb

Početkom jeseni kreće se u pojačani nadzor ovlaštenih servisa za ugradnju autoplina

Od 15. srpnja svi ovlašteni serviseri u Hrvatskoj, uz uobičajenu tehničku dokumentaciju, obvezni su vlasnicima motornih vozila priložiti i odgovarajući račun za obavljenu uslugu ugradnje plinskih uređaja i opreme. U suprotnom u stanicama za tehnički pregled vozila (STP) neće se moći registrirati vozilo na plin, odnosno legalizirati ugradnja plinskih uređaja. Na temelju inicijative i prijedloga Hrvatske UNP udruge i suglasnosti nadležnog Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture (MPPI) postupak legalizacije provodit će Centar za vozila Hrvatske. Zajednički cilj je kvalitetnija zaštita vozača kao korisnika usluge, suzbijanje rada na crno te sprečavanje ilegalne ugradnje plinskih uređaja i opreme u automobile pokretane autoplinom i metanom. 

Ovakvim potezom praktički će se u cijelosti onemogućiti neovlaštena ili ilegalna ugradnja plinskih uređaja u Hrvatskoj, a vlasnicima motornih vozila pokretanih na autoplin omogućava se najkvalitetnija zaštita prava od jamstvenog roka do reklamacijskih rokova, servisnih intervala. 
Istovremeno početkom jeseni provest će se pojačani inspekcijski nadzori ovlaštenih mjesta za ugradnju autoplina diljem Hrvatske čime će se dodatno smanjiti broj tzv. fantomskih servisera, tvrtki i obrta koji su posjedovali ovlaštenja, ali više ne i certificirano mjesto za ugradnju. 

Naime, prema službenim podacima u prvih šest mjeseci ove godine Služba inspekcije cestovnog prometa Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture obavila je 123 inspekcijska nadzora nad servisnim radionicama za ugradnju i održavanje plinskih uređaja i opreme za pogon motornih vozila plinom na području cijele Republike Hrvatske. Utvrđeno je da su 33 radionice prestale postojati, 10 radionica je poslovalo na adresi različitoj od one iz rješenja koje izdaje nadležno ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, a 9 radionica nije imalo zaposlenog ovlaštenog servisera. O tim su nepravilnostima obaviješteni Uprava cestovnog prometa, Centar za vozila Hrvatske i Državni inspektorat radi daljnjeg nadležnog postupanja. Cilj je do kraja ove godine u potpunosti urediti i stručno ojačati hrvatsko tržište autoplinom i metanom kao konačnu pripremu za ulazak na jedinstveno tržište EU na kojem je ilegalna ugradnja plinskih uređaja nepoznat pojam, priopćeno je iz Hrvatske UNP udruge.

TAGOVI