Tvrtka GDi održala je još jednu tradicionalnu godišnju konferenciju posvećenu najnovijim trendovima u svijetu tehnologije. Naime, pod sloganom 'Efficiency Redefined: Intelligent Digital Twins for Future-Ready Decision Making', 10. rujna u Zagrebu raspravljalo se o najvažnijim novostima u naprednoj primjeni digitalnih blizanaca, sustavima za podršku operacijama, GIS-u i umjetnoj inteligenciji.
Konferencija iz godine u godinu broji sve veći broj posjetitelja, a ove je godine okupila 250 ljudi iz javnog sektora kao i ključne ljude iz niza industrija u privatnom sektoru. Održani su posebni programi posvećeni javnoj upravi, vodoopskrbi i odvodnji, energetici i pružateljima digitalnih servisa.
U zasebnim tematskim cjelinama sudionici su imali prilike čuti više o najnovijim funkcionalnostima portfelja proizvoda GDi Ensemble, vidjeti njihovu primjenu na stvarnim primjerima GDi-jevih korisnika i raspravljati o mogućnostima i izazovima dostizanja više razine digitalnog i učinkovitog upravljanja u pojedinim industrijama.
Studije izvodljivosti
Konferenciju je otvorio Boran Lončarić, vlasnik i direktor GDi Grupe, koji je poručio da ključ donošenja dobrih odluka koje osiguravaju uspješnu budućnost leži u tehnologiji, koordinaciji i stručnosti.
"U širokim kategorijama radimo dobro osmišljene i dobro projektirane sustave, a naša rješenja transformirala su poslovanja na četiri kontinenta – Sjevernoj i Južnoj Americi, Aziji i Europi. Naša je namjera uvijek bila pomagati korisnicima u njihovim procesima, podržavati učinkovitost te stimulirati rast i razvoj, što danas postižemo stvaranjem inteligentnih digitalnih blizanaca", istaknuo je.
Velimir Doležal, direktor savjetovanja u području upravljanja u KPMG-ju, govorio je o važnosti partnerskih odnosa za razvoj cjelovitih rješenja i prikazao put do uspješnih projekata koji se temelji na studijama izvodljivosti kao ključnog alata za osiguranje financiranja na primjeru projekta iz vodnokomunalne infrastrukture.
Među ključnim govornicima bila je i Ines Androić, načelnica Sektora za zelenu urbanu infrastrukturu i kružno gospodarenje prostorom i zgradama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPGI). Govorila je o aktivnostima koje Ministarstvo poduzima kako bi postiglo veći stupanj digitalizacije i priopćila da je u rad pušten Registar zelene infrastrukture koji je izrađen u suradnji s GDi-jem.
"Naše Ministarstvo već zadnjih 10 godina radi na digitalizaciji svih svojih procesa u svrhu olakšane i transparentne komunikacije između građana, javnog sektora i privatnog sektora. Prije deset godina uspostavili smo Informacijski sustav prostornog uređenja (ISPU) koji danas ima već 16 zasebnih modula. Registar zelene infrastrukture, koji smo radili s kolegama iz GDi-ja i koji je nedavno dovršen i pušten u rad, olakšat će gradovima i općinama u Hrvatskoj praćenje podataka o zelenoj infrastrukturi na svojem području kako bi mogli bolje upravljati svojim prostorom i unaprijediti kvalitetu života građana".
Terensko istraživanje
Također, dr. sc. Darko Šiško, pomoćnik pročelnika Sektora za strategijske informacije i istraživanja Grada Zagreba, održao je predavanje 'Od 3D modela do digitalnog blizanca grada'. U programu posvećenom digitalizaciji javne uprave od lokalne do nacionalne razine je prikazao proces izrade i široke mogućnosti primjene digitalnih blizanaca, koji su nužni dijelovi razvoja pametnih gradova, projekata i pametnih usluga.
Program je završio predstavljanjem projekta Ugostiteljsko-turističke škole Osijek (UTŠO) koji je ove godine osvojio nagradu u GDi-jevu natjecanju GDi for Education Challenge 2024.
Prof. Ivan Bujadinović, s kolegama iz UTŠO-a i u suradnji s Vodovodom Osijek pokrenuo je projekt '...tko se jednom dravske vode napije...' u sklopu kojeg su učenici posjetili Osječki vodovod, a predstoji im i terensko istraživanje kojim će napraviti kemijsku analizu vode na više javnih lokacija u Osijeku, priopćeno je iz GDi-ja.