Veliko novo izvješće Međunarodne agencije za energiju (IEA) donosi analizu jednog od najhitnijih energetskih izazova današnjice, istražujući širok raspon potencijalnih utjecaja umjetne inteligencije.
Umjetna inteligencija (AI) ima potencijal transformirati energetski sektor u sljedećem desetljeću, budući da utječe na porast potražnje za električnom energijom od strane podatkovnih centara diljem svijeta. No istovremeno otvara značajne mogućnosti za smanjenje troškova, povećanje konkurentnosti i smanjenje emisija, navodi se u velikom novom izvješću Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Posebno izvješće IEA-e Energetika i umjetna inteligencija, nudi najopsežniju globalnu analizu temeljenu na podacima o sve jačim vezama između energetike i AI.
Predviđa se da će potrošnja električne energije podatkovnih centara širom svijeta više nego udvostručiti do 2030. godine, dosegnuvši oko 945 teravat-sati (TWh), što je nešto više od današnje ukupne potrošnje električne energije u Japanu. AI će biti najznačajniji pokretač tog porasta, a potrošnja električne energije u podatkovnim centrima optimiziranim za AI trebala bi se više nego učetverostručiti do 2030.
AI postaje energetski najintenzivniji proizvod
U Sjedinjenim Američkim Državama, potrošnja električne energije podatkovnih centara mogla bi činiti gotovo polovicu ukupnog porasta potražnje za električnom energijom do 2030. godine. Potaknuta korištenjem AI, američko gospodarstvo trošit će više električne energije na obradu podataka nego na proizvodnju svih energetskih intenzivnih proizvoda zajedno, uključujući aluminij, čelik, cement i kemikalije. U razvijenim gospodarstvima općenito, podatkovni centri mogli bi generirati više od 20 posto rasta potražnje za električnom energijom do 2030., vraćajući energetski sektor tih zemalja na put rasta nakon godina stagnacije ili pada potrošnje.
Kako bi se zadovoljile rastuće potrebe za električnom energijom podatkovnih centara, koristit će se razni izvori energije, navodi se u izvješću premda će obnovljivi izvori energije i prirodni plin imati vodeću ulogu zbog konkurentnosti troškova i dostupnosti na ključnim tržištima.
"Umjetna inteligencija je jedno od najvećih pitanja u energetici danas – ali dosad su donositeljima politika i tržištima nedostajali alati za potpuno razumijevanje njenih širokih učinaka“, rekao je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.
Hoće li AI ubrzati inovacije u energetskim tehnologijama?
Izvješće naglašava značajne neizvjesnosti koje ostaju, od makroekonomskih izgleda do brzine usvajanja AI. Također ističe pitanja o tome koliko će AI biti sposobna i produktivna, koliko brzo će se dogoditi poboljšanja učinkovitosti te hoće li se uska grla u energetskom sektoru moći prevladati.
Iako će povećanje potražnje za električnom energijom u podatkovnim centrima dovesti do porasta emisija, izvješće navodi kako bi taj porast mogao biti relativno mali u kontekstu cijelog energetskog sektora i potencijalno nadoknađen smanjenjem emisija koje omogućava široka primjena AI. Uz to, kako AI sve više postaje ključna u znanstvenim otkrićima, izvješće navodi da bi mogla ubrzati inovacije u energetskim tehnologijama kao što su baterije i solarna fotonaponska energija.