Umjetna inteligencija u službi okoliša

Autor: B.L. Objavljeno: 02.04.2025. 🕜 07:46 Lokacija: Zagreb
  • Slapovi na Mrežnici kao ilustracija hidroenergije, vodnog potencijala, ali i prirode (foto: Tonka 2007.)

• slapovi, rijeke, Mrežnica
    Izvor: Antonia Hohnjec

Rješenja iz projekta SMART-Water omogućavaju brže, jeftinije i pametnije upravljanje vodama

U Parku prirode Hutovo blato u Bosni i Hercegovini nedavno je predstavljen projekt koji bi mogao značajno promijeniti način na koji se nadziru i štite prirodni vodeni resursu. Naime, projekt SMART-Water, koji provodi Institut Ruđer Bošković s partnerima iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, predstavlja inovativan pristup u praćenju kvalitete voda koristeći najnovije tehnologije, uključujući umjetnu inteligenciju i satelitske snimke.

U fokusu znanstvenika i stručnjaka okupljenih na projektu su tri jezera: Vransko u Hrvatskoj, Deransko u BiH-u i Skadarsko u Crnoj Gori. Cilj projekta je unaprijediti sustav praćenja kvalitete stajaćih kopnenih voda pomoću rješenja koja omogućavaju podroban uvid u stanje jezerskih ekosustava bez potrebe za neprekidnim terenskim izlascima. Sateliti i visokotehnološki osjetnici pružaju kontinuirane podatke koji se analiziraju pomoću algoritama AI-ja, što znanstvenicima omogućava dobivanje realne procjene kvalitete vode i brzo reagiraju na bilo kakve ekološke promjene ili prijetnje.

Tijekom sastanka partnera na projektu provedeno je terensko istraživanje na području PP Hutovo blato. Pri tome je uzorkovana je voda, a kvaliteta je ispitana korištenjem multiparametarskih sondi. Prikupljeni podaci koristit će se za kalibraciju satelitskih snimaka, omogućavajući kontinuirano i automatsko praćenje stanja u jezerima bez potrebe za učestalim terenskim izlascima.

"Jedan od ključnih aspekata našeg projekta SMART-Water jest razvoj zajedničkih alata i resursa koji će omogućiti efikasnije praćenje i upravljanje kvalitetom vode. Naime, intenzivno radimo na integraciji različitih izvora podataka u jedinstvenu web GIS platformu. Ovaj pristup omogućit će donositeljima odluka da imaju pristup ažuriranim i preciznim geoprostornim informacijama, što je neophodno za učinkovito upravljanje vodenim resursima," objašnjava koordinator projekta, dr. sc. Neven Cukrov iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša IRB-a.

Vrijednost projekta je 1,5 milijun eura, a provodi se u sklopu Interreg IPA Programa Hrvatska-Bosna i Hercegovina - Crna Gora 2021. . 2027. Osim IRB-a, partneri na projektu su: JP PP Hutovo blato, Sveučilište u Zadru, Institut za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore i Agencija za zaštitu okoliša Crne Gore (EPA). Kombinacijom terenskih istraživanja i satelitskih podataka razvija se sustav koji omogućava automatsko i kontinuirano praćenje kvalitete voda gotovo u stvarnom vremenu, izvijestio je IRB.

TAGOVI