Metan u zraku: Greenpeace brani istraživanje o curenju metana u Hrvatskoj

Autor: B.K. Objavljeno: 08.04.2025. 🕜 09:58 Lokacija: Zagreb
  • Greenpeace istraživanje o emisijama metana (izvornik: Greenpeace, travanj 2025.) • emisije, metan, Greenpeace
    Izvor: Greenpeace

Greenpeace tvrdi da su istražene lokacije namijenjene transportu fosilnog plina, stoga su i detektirane emisije bile upravo emisije metana

Odjeci na veliko neovisno istraživanje o istjecanju metana na plinskoj i naftnoj infrastrukturi u Hrvatskoj se ne stišavaju. Podsjetimo, istraživanje koje su proveli “Lovac na metan” Théophile Humann-Guilleminot iz međunarodne klimatske organizacije Clean Air Task Force (CATF), te Greenpeace, pokazalo je da je od 27 lokacija u Hrvatskoj s postrojenjima koja služe u proizvodnji nafte i plina na čak njih 26 zabilježena emisija metana.

Reakcije u kojima se demantiraju navodi istraživanja, ili barem pod upitnik stavlja metodologija koja je korištena, stigle su iz INA-e i Plinacroa. Sada se ponovo oglasio Greenpeace, odgovarajući na navode Plinacroa.

"Kamera GF320, koju je međunarodna organizacija CATF koristila u ovom istraživanju, detektira ugljikovodike, poput metana, etana, benzena i drugih. Ovaj tip kamere spada u standardnu opremu za detekciju metana, koristi je i fosilna industrija i u je skladu s predmetnom regulativom Europske unije. Metan čini golemu većinu, pa čak i više od 90% fosilnog plina", navode u Greenpeaceu.

Dodaju kako su istražene lokacije kojima upravlja Plinacro namijenjene transportu fosilnog plina, stoga su i detektirane emisije bile upravo emisije metana, uz mogućnost male količine drugih ugljikovodika koji su također štetni za okoliš.

"Kolege iz CATF-a pomoću ove kamere provode istraživanja već četiri godine, a zagađenje metanom dokumentirali su u najmanje 16 zemalja na više od 650 lokacija. Njihove rezultate koristile su institucije EU i tvrtke u industriji fosilnih goriva, a iste verificirale ugledne medijske kuće poput BBC-a i Reutersa", zaključuju u Greenpeaceu.

TAGOVI