E.On odlazi iz Rumunjske, Mađari žele ući

Autor: N. D. Objavljeno: 18.12.2024. 🕜 10:29 Lokacija: Bukurešt (Rumunjska)
  • E.ON-ov logo na nekoj od njegovih zgrada (izvornik: E.ON)

• E.ON, logo
    Izvor: E.ON

Rumunjska država mogla bi odbiti MVM-ovu namjeru da preuzme E.On Energie Romania

Mađarska energetska grupacija u državnom vlasništvu MVM želi preuzeti većinski udio u E.ON-ovom poslovanju s maloprodajnim i korisničkim rješenjima u Rumunjskoj, objavio je MVM u ponedjeljak. Romgaz i Petrom bili su konkurenti MVM-u, no priča se počela komplicirati. 

Prema ugovoru, MVM bi želio steći 68% udjela u E.ON Energie Romania, koja ima blizu 3,4 milijuna korisnika, i 98% udjela u regionalnom pružatelju usluga E.ON Asist Complet.

Očekuje se da će transakcija biti zatvorena u prvoj polovici 2025. godine, čekajući odobrenja nadležnih tijela, a vrijednost transakcije nije objavljena, iako rumunjski mediji pišu da iznosi 205 mil. eura.

Međutim, tamošnji mediji su objavili da je ministar energetike Sebastian Burduja izjavio je kako je moguće da rumunjska država neće odobriti transakciju. “Analizirat će se čime se bavi tvrtka MVM, odakle joj financiranje, gdje će kupovati energiju i plin koji će prodavati Rumunjima. Bilo je transakcija koje nisu odobrene i to je sigurno i sada scenarij. Branit ćemo naš nacionalni interes, a to ne znači da nismo otvoreni za suradnju, ali nacionalna sigurnost zemlje uvijek će biti na prvom mjestu”, rekao je Burduja na konferenciji za novinare. Burduja je sugerirao da MVM-ovi konkurenti nisu bili voljni preplatiti E.On-ov business, za razliku od MVM-a, piše Economica.net.

MVM je rekao da bi transakcija mogla ojačati njegove regionalne pozicije, a E.ON je rekao da će se sada moći usredotočiti na ključna strateška područja, pridonoseći energetskoj tranziciji u Europi. 

TAGOVI