Kada se u javnim medijima, tisku, radiju, televiziji, raznim portalima, govori o Vukovaru, pri tome se gotovo uvijek radi o negativnom kontektstu, odnosno o isticanju loših stvari (kakvih ima posvuda, i u Hrvatskoj i u cijelom svijetu) ili se pak samo i jedino ističe tragedija iz Domovinskog rata. S druge strane, svi koji su bili u Vukovaru u posljednjih nekoliko godina, mogli su se uvjeriti da je stvarnost posve drugačija, već da se radi o dinamičnom i suvremenom gradu koji po pojedinim rješenjima može biti uzor mnogim drugim gradovima u Hrvatskoj.

Primjer za mnoge u energetici i prometu
Da je to tako, mogli su se uvjeriti sudionici našeg 2. foruma o daljinskom grijanju i hlađenju Toplinarstvo koje je 16. i 17. rujna ove godine održano upravo u Vukovaru. Odluka o tome zašto Vukovar kao mjestu održavanja takvog skupa nametnula se sama po sebi - to je grad u kojem je izgrađena prva hrvatska solarna toplana i u čijem su toplinarskom sustavu obnovljivi izvori odavno nešto posve uobičajeno. To je ujedno grad čija toplinarska tvrtka Tehnostan neprestano ulaže u nova tehnička rješenja. Tako je do sada izgradila nekoliko sunčanih elektrana za pokrivanje potreba svojih postrojenja za električnom energijom, u svojem voznom parku koristi sve više električnih vozila, a pri obnovi zgrada kojima upravlja koristi najsuvremenija rješenja, a rezultati tih projekata s obzirom na potrošnju energije govore sami za sebe. Uz sve to, sva rješenja energetske učinkovitosti u zgradarstvu primijenila je na svojoj poslovnoj zgradi u samom središtu grada (inače, jednoj od onih od koje su prije 30 godina ostale samo ruševine!).

No, to nije sve, tvrtka u toplinarskom sustavu namjerava uskoro koristiti i dizalice topline koje će kao toplinski izvor iskorištavati vode Dunava, a pripremaju se i planovi za iskorištavanje geotermalne energije pa i vodika. Kada je već o energetici riječ, u Vukovaru se posljednjih nekoliko godina dotrajala javna rasvjeta neprestano zamjenjuje novom, energetski učinkovitom, a konačno, tu je i činjenica da je Vukovar sjedište jedne od vodećih domaćih energetsko-logističkih skupina.
U sve to, u Vukovaru je sve više projekata i u prometu. Opseg prometa u vukovarskoj luci svake se godine povećava, a njezinom razvoju svakako će doprinijeti i elektrifikacija pruge do Vinkovaca, koja je upravo u tijeku. Duljina biciklističkih staza po gradu svake je godine sve dulja, a u planu je i gradnja obilaznice koja će teški i tranzitni promet odvesti iz središta grada. Istodobno, uređenost i opremljenost pojedinih gradskih ulica mnogi bi drugi hrvatski gradovi trebali uzeti kao primjer.

Nastavljajući tadašnju tradiciju predstavljanja svakog novog broja časopisa EGE na nekom prigodnom mjestu, u prosincu 1998. godine, svega 11 mjeseci nakon završetka mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja, u Vukovaru je održano prigodno predstavljanje broja časopisa EGE 5/98.

Zanimanje za taj događaj, unatoč hladnom vremenu bilo je veliko pa je za brojne zainteresirane organiziran i autobus iz Zagreba i u hotelu 'Dunav' (koji je te, 1998. godine radio, za razliku od danas!) okupilo se više od 130 kolega, suradnika i čitatelja. Među njima bilo je i nekih kojih danas više nema kao što su prvi urednik časopisa EGE Ante Šimunović, dipl. ing., legenda plinske struke u Slavoniji, mr. sc. Ivan Baličević, dipl. ing., nekadašnji čelnik HEP-a (koji je u vrijeme obrane Vukovara do zadnjeg trenutka osiguravao opskrbu grada električnom energijom) mr. sc. Ivan Mravak, akademik Vladimir Devide, koji je tom prigodom recitirao haiku-stihove posvećene Vukovaru. Tada su, između ostaloga, ukratko predstavljeni projekti obnove i daljnjeg razvoja grada, a tvrtka Naronaplast iz Metkovića donirala je gradskoj upravi vrijednu opremu iz svojeg programa u vrijednosti koja bi danas odgovarala 50 000 eura.

Neki od tada predstavljenih projekata, unatoč svemu, do danas nisu ostvareni kao što je, primjerice, projekt nove luke na Dunavu (koji je u međuvremenu postao 'kontroverzan'), ali su zato ostvareni mnogi drugi, možda čak i važniji za razvoj Vukovara i cijele Hrvatske. U svakom slučaju, Vukovar danas ide dalje i ići će... dok protječu vode dunavske.