Ako naftna industrija adekvatno ne odgovori smanjivanjem emisija stakleničkih plinova, moguće je da će se suočiti s dugoročno negativnom javnom percepcijom i padom profitabilnosti, konstatira agencija i preporuča industriji da se jasno očituje o tome što to za nju znači i kako može ubrzati energetsku tranziciju.
Ograničena ulaganja
Prosječne investicije naftno-plinske branše u poslove koji nisu njihova bazična djelatnost do sada su bile limitirane na oko 1% ukupnog CAPEX-a, a najviše ulaganja otišlo je u fotonapon i vjetroelektrane. Neke kompanije kupile su postojeće distributere električne energije, uložile u punionice električnih vozila i baterije te započele istraživačke aktivnosti, ali općenito malo je znakova koji ukazuju na značajnu promjenu u alokaciji kapitala prema održivijem poslovanju.
IEA preporuča kompanijama da ulažu u alternativna goriva kao što su vodik, biometan i napredna biogoriva, jer u roku od 10 godina ta niskougljična goriva trebala bi činiti čak 15% ukupnih investicija u opskrbu gorivom, ako se svijet počne hvatati u koštac s klimatskim promjenama. Bez niskougljičnih goriva tranzicija postaje teža i skuplja, konstatira IEA.
Nafta i plin imaju budućnost
Ulaganje u projekte nafte i plina i dalje će biti potrebna, čak i u brzim prijelazima prema čistoj energiji. Ako bi se ulaganja u postojeća nalazišta nafte i plina potpuno zaustavila, pad proizvodnje iznosio bi oko 8% godišnje. To je više od bilo kakvog vjerojatnog pada globalne potražnje pa investiranje u postojeća polja i neka nova ostaje dio budućnosti. Izvještaj IEA napravljen je u suradnji sa Svjetskim ekonomskim forumom (WEF) i bit će prezentiran na ekonomskom forumu u Davosu koji počinje u utorak.