Nova Cefta INA-i otvara srpsko tržište

Autor: A.H. Objavljeno: 21.12.2006. 🕜 16:04 Lokacija: Zagreb

Ulazak Srbije u novi Srednjoeuropski sporazum o slobodnoj trgovini napokon bi trebao dovesti do ukidanja njihove višegodišnje zabrane uvoza naftnih derivata, što bi INA-i

Ulazak Srbije u novi Srednjoeuropski sporazum o slobodnoj trgovini (Cefta) napokon bi trebao dovesti do ukidanja njihove višegodišnje zabrane uvoza naftnih derivata, što bi INA-i trebalo otvoriti vrata njima vrlo interesantnog srpskog tržišta, komentira 'Vjesnik'. 
Naime, u tom je sporazumu predviđeno da sve zemlje potpisnice moraju do ratifikacije sporazuma (rok lipanj 2007.), ukinuti sve mjere koje ometaju slobodnu trgovinu, saznaje 'Vjesnik' iz Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva. 
Srbijanska uredba o zabrani uvoza naftnih derivata ionako nije usklađena s ugovorom o slobodnoj trgovini koji su potpisali s Hrvatskom, ali je Srbija stalno odgađala njeno ukidanje, no sada će to konačno morati učiniti, piše 'Vjesnik'. Ali zato su tijekom pregovora o pristupanju novoj Cefti pokušali progurati alternativno rješenje kroz uvođenje visokih carina na uvozna goriva. Naime, predlagali su da carine na eurodizele budu 30%, a na eurobenzine 18% te da ih postupno smanjuju do 2010. godine. 
Takav prijedlog objašnjavali su potrebom carinske zaštite do modernizacije zastarjelih rafinerija u Pančevu i Novom Sadu, restrukturiranjem naftnog sektora i tvrdnjama da će im liberalizacija uvoza smanjiti vrijednost Naftne industrije Srbije (NIS) čija je privatizacija odgođena nakon parlamentarnih izbora koji će biti krajem siječnja 2007. 
No, piše 'Vjesnik', to im nije uspjelo jer pravila Cefte o slobodnoj trgovini ne dopuštaju takve porezne diskriminacije, a to znači da bi najkasnije u lipnju sljedeće godine trebao biti liberaliziran uvoz naftnih derivata u Srbiju. 
Ali stručnjaci na temelju dosadašnje prakse sumnjaju neće li Srbija pokušati na neki način zaobići tu obvezu. Međutim, ako se to dogodi Srbija može očekivati diplomatske pritiske, ali i puno bolnije kontramjere ostalih u Ceftu uključenih država.