Poljska naftna kompanija Orlen zaradila je približno 1,3 milijarde dolara od početka rata u Ukrajini kupnjom ruskog goriva preko svoje dioničke podružnice Orlen Unipetrol u Češkoj, javlja Politico pozivajući se na dvije nevladine udruge.
Konkretnije, Centar za proučavanje demokracije i Centar za istraživanje energije i čistog zraka u članku pod naslovom “Tapping the Loophole”. Izvješće ima podnaslov: “Češka je potrošila pet puta više na rusku naftu i plin nego na pomoć Ukrajini.” Ova situacija nastala je jer je Europska unija izuzela Češku iz zabrane uvoza ruske nafte nakon ruskog napada na Ukrajinu. Izuzeće je imalo za cilj dati srednjoeuropskim zemljama bez pristupa moru, poput Mađarske, Slovačke i Češke, dodatno vrijeme za traženje novih ruta opskrbe gorivom.
Koristeći ovo izuzeće, Češka je omogućila rafinerijama nafte da zarade 1,2 milijardi eura viška dobiti na ruskim energetskim resursima, navodi se u istraživanju.
Prema publikaciji Vazhnye istorii, ruski proračun dobiva oko 54,5 milijuna dolara mjesečno od ove prodaje. Ova neočekivana dobit rezultat je razlike od 21% između prosječne cijene ruske nafte i alternativnih opskrbe iz Azerbajdžana. U 2023. ovisnost Češke o ruskoj nafti porasla je na 60%, dok se u 2024. očekuje da će se smanjiti na 50%. Češka je od početka rata potrošila više od 7,6 milijardi dolara na rusku naftu i plin, što je pet puta više od iznosa koji se izdvaja za pomoć Ukrajini.
Razlog za nastavak uvoza, kako se navodi u analizi, je to što se ruska nafta iz naftovoda prodaje po nižim cijenama od alternativa, poput nafte koja se uvozi iz Azerbajdžana te se rafinira i prodavje kao benzin, dizel i zrakoplovno gorivo s većim profitom.
U svoju obranu, češko Ministarstvo industrije i trgovine inzistiralo je na tome da je zemlja predana “prestanku oslanjanja na ruska fosilna goriva što je brže tehnički moguće”. Ministarstvo je napomenulo da radi na povećanju kapaciteta naftovoda koji ga povezuje s Njemačkom, Austrijom i Italijom, s ciljem potpunog detoksa od ruske nafte do sljedeće godine.