Skladište obogaćenog urana u Vinči - najopasniji nuklearni pogon na svijetu

Autor: A.H. Objavljeno: 17.09.2006. 🕜 23:00 Lokacija: London (Velika Britanija)

Više od dvije tone radioaktivnog materijala čuvanog u dotrajalim pogonima Instituta Vinča kraj Beograda lako bi moglo pasti u ruke teroristima koji žele načiniti radiološku bombu

Više od dvije tone radioaktivnog materijala čuvanog u dotrajalim pogonima Instituta nuklearnih znanosti Vinča kraj Beograda lako bi moglo pasti u ruke teroristima koji žele načiniti radiološku bombu- javlja britanski list "Sunday Telegraph", a prenosi 'Vjesnik'. 
Britanski list se poziva na nalaze inspektora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Skladište obogaćenog urana u Vinči proglasili su inspektori IAEA-e najopasnijim nuklearnim pogonom na svijetu. Kako piše 'Vjesnik', inspektori su se odlučili na takav korak zbog količine i snage prisutnog materijala, zbog činjenice da je on slabo čuvan te zato što je podložan curenju. "Sunday Telegraph", citira Michaela DURSTA, voditelja specijalnih programa IAEA-e. On tvrdi da su pogoni u Vinči prvi na popisu svjetske prioritetne liste slabo čuvanih izvora urana, jer ujedinjuju opasnost od širenja nuklearnog oružja i ekološke katastrofe. "Vinča je jedinstvena po količini urana koji se tamo čuva – najmanje dvije i pol tone te po činjenici da oko 30 posto toga curi. On bi bio lako dostupan nekoj organiziranoj grupi" - rekao je Durst. Institut je opasan hrđavom ogradom od bodljikave žice, a čuva ga tek manji broj naoružanih stražara. Većina urana pohranjena je u bazenu u reaktorskoj zgradi Instituta. Na lokaciji Instituta čuvaju se i drugi radioaktivni materijali - plutonij te istrošeno nuklearno gorivo koje je još uvijek jako radioaktivno. Također, IAEA će ovog tjedna apelirati na međunarodne donatore da financiraju čišćenje Instituta u Vinči i odvoženje opasnog nuklearnog materijala na pohranu u Rusiju. Durst smatra da je osoblje Vinče vrlo profesionalno i spremo na suradnju, ali tvrdi da niti taj institut niti Srbija nemaju novca. »Čitavu stvar drže na okupu pomoću lastike i ljepljive trake«, izjavio je on. 
Uz pomoć sovjetskih stručnjaka, Institut je osnovan 1948., dok je njegov nuklearni reaktor zatvoren 1984., ali tamo i danas radi 800 ljudi, od kojih je 400 znanstveno osoblje, izvještava britanski list. 
Dužnosnike IAEA-e brine mogućnost da bi slabo plaćeni namještenici mogli pasti u iskušenje da prodaju dio radioaktivnog materijala, ili dopuste teroristima da ga se domognu.