U cijeloj Europi je postotak prebacivanja usluge energetskih dobavljača vrlo nizak, prvenstveno zbog skupe naknade za prebacivanje. Europska udruga za zaštitu potrošača tvrdi da je razlog tome i dugo razdoblje potrebno da se potrošač prebaci. U Italiji primjerice, potrošač mora čekati rekordnih 78 dana da ga se priključi na drugu mrežu, a u većini zemalja EU čeka se dulje od mjesec dana.
U takvoj situaciji, smatraju europarlamentarci, potrošači ne mogu uživati u prednostima tržišnog natjecanja. Tražili su i da se poveća učestalost izdavanja energetskih računa u EU.
"Europska komisija je objavila procjenu da bi prosječno kućanstvo samo na grijanju i hlađenju uštedio od 10-30 posto kada bi u svakom trenutku mogli znati koliko troše. U velikom dijelu EU računi dolaze kvartalno, ili čak na godišnjoj razini, tako da potrošač ne može znati do siječnja iduće godine koliko će ga koštati režije", objašnjava Borzan.
U nekim državama EU, uštede su već stvarnost. U Estoniji i skandinavskim zemljama potrošači mogu pristupiti online obračunu potrošnje u realnom vremenu i štede predviđenih 30 posto.
"U ime Kluba socijalista i demokrata smatram da nitko ne bi trebao birati između struje, grijanja, vode ili zdravstvenih usluga ili obrazovanja. Valja imati na umu da većina energetski ugroženih građana nije aktivna na energetskom tržištu i zato socijalne tarife ne trebamo samo omogućiti već i promovirati", kazala je Borzan.