U ponedjeljak je Caspian Pipeline Consortium (CPC), koji upravlja naftovodom od kaspijske obale u sjeverozapadnom Kazahstanu do luke Novorossijsk na ruskoj obali Crnog mora i nosi većinu izvoza kazahstanske sirove nafte, rekao da je jedna od njegovih kompresorskih stanica napadnuta ukrajinskim dronovima. Kazahstan je inače jedan od većih opskrbljivača Europe i Izraela naftom, a proizvođači su uglavnom američke tvrtke.
Nakon napada, stanica Kropotkinskaja je isključena, a transport sirove nafte kroz sustav cjevovoda Tengiz-Novorossiysk održava se smanjenim protokom, zaobilazeći napadnutu crpnu stanicu, rekao je CPC. Naftovod Tengiz-Novorossijsk transportira više od dvije trećine cjelokupne kazahstanske izvozne nafte, kao i sirove nafte s ruskih naftnih polja.
Američki Chevron upravo je pokrenuo proizvodnju nafte u projektu proširenja na Tengizu, najvećem naftnom polju u Kazahstanu, koji će povećati proizvodnju sirove nafte za 260.000 barela dnevno (bpd).
Chevron je dioničar u CPC konzorciju s 15%, uz Rusiju s 24% i nekoliko drugih tvrtki uključujući Mobil Caspian Pipeline Company, podružnicu ExxonMobila.
Kazahstanski izvoz nafte preko ruske infrastrukture i prolaz kroz ruski teritorij ne podliježe zapadnim sankcijama na ruski izvoz nafte. Napad ukrajinskog drona na kompresorsku stanicu naftovoda u južnoj Rusiji, koji prenosi naftu iz velikih kazahstanskih naftnih polja, udarac je američkim tvrtkama, tržištu nafte i američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, rekao je Dmitrij Medvedev, zamjenik predsjednika Vijeća sigurnosti Rusije.
Dan nakon napada na crpnu stanicu, Medvedev je oštro kritizirao Ukrajinu i njezino vodstvo u vatrenoj objavi na Telegramu i rekao da bi udar drona protiv CPC-a udar na naftni konzorcij koji bi "mogao zaustaviti tokove nafte, izbaciti tržište iz ravnoteže, podići cijene nafte i nanijeti izravnu štetu američkim tvrtkama".
Napad dronom dogodio se dan prije nego što su se američki i ruski dužnosnici u utorak sastali u Saudijskoj Arabiji kako bi započeli razgovore o okončanju rata u Ukrajini