Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije ovaj tjedan je objavilo drugi krug dražbi za dodjelu tržišnih premija za obnovljive izvore na kojima će se investitori nadmetati za raspodjelu kvota od ukupno 424,8 MW.
Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović kaže kako od ponuđene ukupne kvote 300 MW otpada na vjetroelektrane, a 124,8 MW na sunčane elektrane.
"Veći kapacitet iz čistih izvora koji ćemo osigurati s ovim dražbama donijet će veću proizvodnju električne energije u našoj zemlji, pridonoseći većem gospodarskom rastu i povećanju izravnih stranih ulaganja. Povećanje udjela zelene energije u energetskom miksu bitno je i za ispunjenje ciljeva zelene agende, a njezina dostupnost sve češće je i zahtjev investitora za ulaganje u Srbiji", navodi.
Ona ističe kako najveća ponuđena cijena na dražbama, koja za vjetroelektrane iznosi 79 eura po megavatsatu (MW h), a za sunčane elektrane 72 eura po MW h, treba osigurati da se učešće zelene energije povećava po cijeni koja je prihvatljiva za građane i gospodarstvo.
Građani i gospodarstvo
Na ovom javnom pozivu uvedeno je nekoliko noviteta u odnosu na prethodni krug dražbi, a najvažnija je da će dodatnu prednost imati ulagači koji uz ponuđenu cijenu ponude određeni kapacitet zajamčenom opskrbljivaču ili krajnjem kupcu ugovorom o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora u razdoblju od tri do 15 godina.
"To znači da dodatno potičemo ona ulaganja koje će omogućiti da se proizvedena energija iz domaćih, čistih izvora, iskoristi za potrebe naših građana i gospodarstva, unapređujući energetsku sigurnost naše zemlje", navodi.
Novost je, među ostalim, i ograničenje maksimalne kvote za sunčane elektrane koja može biti dodijeljena jednom sudioniku dražbe za jednu ili više elektrana, a koje iznosi 105 MW. A to će omogućiti ravnopravan položaj manjih proizvođača i njihovih projekata u odnosu na velike proizvođače iz obnovljivih izvora. Osim toga, pravila dražbi predviđaju da ponuđena snaga elektrane ne može biti veća od propisane kvote.
Ministrica dodaje kako su prve dražbe, koje su bile provedene u kolovozu prošle godine, u potpuno digitaliziranom postupku, bile izuzetno uspješne jer je osigurano novih 715 zelenih MW i više od 1,1 milijardu eura ulaganja, javlja Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije.
Bitan signal
"Očekujemo da sunčane elektrane na ovim dražbama ponovi veliko zanimanje ulagača i da cjelokupna kvota bude iskorištena, i za vjetroenergiju i za Sunčevu energiju, i nadamo se još konkurentnijim i nižim cijenama, jer očekujemo veliku konkurenciju. Tako bismo se približili dostizanju cilja predviđenog trogodišnjim planom poticaja za obnovljive izvore, koji predviđa 1.300 MW novih kapaciteta iz obnovljivih izvora", navela je.
"Vjerujemo da su dražbe najučinkovitiji alat za osiguranje zelene energije po konkurentnim cijenama i ponosni smo na partnerstvo koje smo izgradili tijekom godina sa srpskim vlastima kako bismo uveli nužne propise i proveli ove procese. Nakon uspjeha prošlogodišnje dražbe, ovaj drugi korak k ispunjenju trogodišnjeg plana od 1.300 MW, koji je Srbija najavila, predstavlja bitan signal ulagačima i svim sudionicima na tržištu o posvećenosti zemlje povećanju kapaciteta vjetroenergije i Sunčeve energije. To je posvećenost koju namjeravamo nastaviti podržavati u narednim godinama dodatnim ulaganjima, tehničkom pomoći i savjetovanje o politikama", izjavio je Matteo Colangeli, regionalni direktor EBRD-a za Zapadni Balkan.
Rok za podnošenje prijava istječe 5. veljače 2025. godine.