U svom novom mandatu, koji je započeo 1. prosinca, Europska komisija odlučila je više poticati niskougljične tehnologije. Komisija je objavila dva nova poziva za dostavu prijedloga s proračunom od 3,4 milijarde eura te pokreće drugu aukciju namijenjenu zelenom vodiku s proračunom od 1,2 milijarde eura iz fondova EU, s više od 700 milijuna eura iz tri zemlje članice. Pozivi za dostavu prijedloga i dražbe financiraju se iz Inovacijskog fonda, korištenjem prihoda iz Sustava trgovanja emisijama EU (ETS). Iz tog izvora očekuje se prihod na razini 40 mlrd. eura u periodu 2020.-2030.
Opći poziv za dostavu prijedloga za tehnologije s nultim emisijama vrijedan 2,4 milijarde eura podupire projekte dekarbonizacije, kao i projekte usmjerene na proizvodnju komponenti za OIE, pohranu energije, dizalice topline i proizvodnju vodika.
Po prvi put, poziv za dostavu prijedloga za proizvodnju baterijskih ćelija za električna vozila vrijedan milijardu eura podržat će projekte koji mogu proizvesti inovativne baterijske ćelije za električna vozila ili uvesti inovativne proizvodne tehnike, procese i tehnologije.
Potpore vodiku
Komisija i Europska investicijska banka (EIB) također su pokrenule novo partnerstvo za potporu ulaganjima u sektor proizvodnje baterija u EU-u. U sklopu toga će se izdvojiti dodatna sredstva u obliku kreditnih jamstava u iznosu od 200 milijuna eura.
Komisija pokreće drugu dražbu unutar Europske banke vodika putem Inovacijskog fonda. Iz Europskog sustava trgovanja emisijama (ETS) bit će dodijeljeno 1,2 milijarde eura za potporu proizvođačima vodika kategoriziranog kao obnovljivo gorivo nebiološkog podrijetla (RFNBO) koji se nalaze u Europskom gospodarskom prostoru (EEA).
S proračunom povećanim za 400 milijuna eura u usporedbi s prvom dražbom u okviru instrumenta IF23, nova dražba u okviru instrumenta IF24 podržat će projekte proizvodnje zelenog vodika bez obzira na sektor u kojem će se trošiti, s namjenskim proračunom od 1 milijardi eura, kao i proizvodnja vodika u projektima s kupcima u pomorskom sektoru, s proračunom od 200 milijuna eura.
Nositelji projekata za niskougljične tehnologije i natječaja za baterije mogu se prijaviti do 24. travnja 2025. na oba poziva Fonda. Kada su u pitanju aukcije za vodik iz obnovljivih izvora, ponuđači se moraju prijaviti do 20. veljače 2025.
Fond za inovacije već je dodijelio oko 7,2 milijarde eura za više od 120 inovativnih projekata kroz svoje prethodne pozive . Rezultati poziva IF23 povećali su ukupni iznos potpore na 12 milijardi eura za više od 200 projekata. Također je dodijelio gotovo 700 milijuna eura bespovratnih sredstava za potporu 6 RFNBO projekata proizvodnje vodika putem prve dražbe. (IF23 aukcija). Osim toga, aukcija IF23 također je uključila 350 milijuna eura doprinosa Njemačke u okviru sheme Aukcije kao usluge.