"Došli smo na ideju da na tri najveća mjesta potrošnje investiramo u fotonaponske sustave. Cijena opreme na tržištu pokazala se optimalnom te smo odlučili, nakon solarnih termalnih panela u dvorištu kotlovnice u Borovu naselju, i dalje tijekom ove godine investirati u solarnu energiju" naveo je Lovrenščak za Glas Slavonije.
Pojasnio je kako su poslije postavljenih fotonaponskih elektrana na krovovima kotlovnica u Borovu naselju i na Olajnici, isto učinili i na krovu upravne zgrade tvrtke Tehnostan.
Koncem svibnja Fond za zaštitu okoliša raspisao je natječaj za kupnju električnih vozila na koji su se javili, jer je postojala i potreba za nabavom još jednoga vozila, s obzirom na to da su odnedavno upravitelji 12 višestambenih zgrada u Iloku.
Sufinanciranje Fonda
Dobili smo ugovor o dodjeli nepovratnih sredstava u iznosu od 40 posto. Usporedbom troškova klasičnog vozila i vozila na električni pogon, ovo će vozilo samo sebe otplatiti za manje od osam godina - poručio je Lovrenščak.
Kako je bilo nepraktično puniti vozilo na običnu utičnicu, jer to traje više od 20 sati, a bilo im je i nepraktično puniti ga ispred zgrade FINA-e gdje je dostupna javna punionica, odlučili su se na dodatnu investiciju i napravili punionicu u svome dvorištu.
Sada imaju mogućnost u poslijepodnevnim satima, nakon završetka radnoga vremena, puniti vozilo potpuno besplatno sa solarnom energijom i svaki dan, ako za to ima potrebe. Punjenjem koje traje četiri sata ovaj automobil može prijeći 270 kilometara. Cijena vozila je 200 tisuća kuna, s tim da je Tehnostan za kupnju izdvojio 120 tisuća, dok je preostalo sufinancirao Fond za zaštitu okoliša. Punionica može puniti dva automobila, pa je u planu Tehnostana kupiti još jedno vozilo na električni pogon u iduće dvije godine.