Nizozemske i britanske veleprodajne cijene plina pale su u ponedjeljak uslijed blagog vremena koje smanjuje potražnju, dok su zalihe iz Norveške i opskrba ukapljenim prirodnim plinom (LNG) ostale snažna uz daljnji porast proizvodnje obnovljivih izvora energije.
Ugovor za veljaču na europskoj referetnoj burzi TTF pao je za 0,90 eura na 33,50 eura/MWh, pokazali su podaci LSEG-a, dok je ugovor za dan unaprijed pao za 0,10 eura na 31,50 eura/MWh.
"Proizvodnja iz obnovljivih izvora energije danas raste i trebala bi se nastaviti povećavati tijekom tjedna. Osim nadprosječnih temperatura, očito smo u konfiguraciji u kojoj će europske cijene plina vjerojatno pasti na dno svog raspona trgovanja.", rekli su analitičari tvrtke Engie EnergyScan u dnevnoj bilješci.
Protoci plinovodima su kontinuirani iz Norveške i stabilni iz Rusije preko Ukrajine, dok su isporuke LNG-a obilne. Europska skladište plina i dalje su na visokoj razini, popunjena su 88,84%, pokazuju najnoviji podaci Gas Infrastructure Europe.
"Tehnički gledano, nalazimo se na pretjerano opskrbljenom tržištu znatno ispod svih prosjeka, ali čini se da snažna ponuda i toplo vrijeme još više potiskuju tržište", rekao je analitičar LSEG-a Saku Jussila, piše Reuters.
