Klimatizacija, odnosno rad klima-uređaja u Tunisu je zbog klimatskih promjena i njihovih posljedica potrebna čak sedam od 12 mjeseci u godini. Istodobno je u toj sjevernoafričkoj zemlji broj instaliranih klima-uređaja sa svega 8000, koliko ih je bilo 1984., porastao na 2 milijuna, koliko se procjenjuje da ih je bilo prošle godine. Izjavio je to Abderrahmane Mahfoudhi, čelnik tuniske Nacionalne agencije za upravljanje energijom (ANME), napomenuvši pri tome da je "... električna energija koju potroši klima-uređaj u 1 h jednaka onoj koja se potroši za devet hladnjaka, 12 televizora i 160 žarulja."
Na klima-uređaje tijekom ljeta otpada čak 70% potrošnje električne energije u Tunisu tijekom ljeta. Pri tome čelnik ANME-a smatra kako bi se potrošnja mogla smanjiti poboljšanom toplinskom izolacija kućanstava i ureda, ali i primjenom učinkovitog prozračivanja prostorija. Naime, čak 70% toplinskih dobitaka čine oni kroz zidove i stropove, a zatim su tu oni kroz otvorena vrata i prozore. Ako bi se poboljšala toplinska izolacija, očekuje se da bi se potrošnja energije za hlađenje zraka mogla smanjiti i za 40%.
U međuvremenu, u Tunisu se povećava proizvodnja energije iz obnovljivih izvora i njezin je udio u lipnju dosegnuo 5,6%. Istodobno je ukupna snaga sunčanih elektrana postavljenih na krovove kuća i zgrada dosegnula 254 MW, a izdano je 314 novih suglasnosti za izgradnju sunčanih elektrana ukupne snage 112 MW na industrijskim, poljoprivrednim i uslužnim objektima, izvijestila je talijanska novinska agencija ANSAmed.