Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković s predstavnicima Vodovoda Dubrovnik sredinom tjedna predstavio je jedan od najvažnijih dijelova projekta EU-a Aglomeracije Dubrovnik – Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Lapad (UPOV). Vodovod Dubrovnik odabrao je izvođača te će UPOV Lapad s podmorskim ispustom graditi zajednica ponuditelja koju čine slovenske tvrtke Iskra i Hidroinženiring, a proteklog tjedna potpisan je ugovor o gradnji.
"Pročistač pitke vode, novi vodovodi, izgradnja kanalizacije, zacjeljivanje tunela na Srđu. Sve su to projekti Aglomeracije Dubrovnik. Svi su bitni, ali ovaj zadnji nam je možda i najvažniji jer naš sadašnji uređaj je pred raspadanjem, a nad njim se bdije noću i danju da se ne dogodi katastrofa", kaže Franković, dodavši kako je novi pročistač planiran za grad od 73 tisuće stanovnika, što bi trebalo biti dovoljno za pet do šest generacija u budućnosti.
"Dug put smo prošli kako bismo Aglomeraciju Dubrovnik uvrstili u ovu financijsku perspektivu, išli smo sve do premijera Plenkovića i kao posljednji smo grad kojem je odobrena Aglomeracija. Posljednji smo odabrani, a sad ćemo među prvima završiti. Nakon potpisivanja ugovora ide projektiranje, ishođenje lokacijske i građevinske dozvole i onda gradnja. Nadam se da ćemo u dobroj suradnji između izvođača, projektanta i gradske uprave biti brzi i učinkoviti", istaknuo je.
Nadomak cilju
Radovi podrazumijevaju izgradnju UPOV-a 2. stupnja pročišćavanja koji se sastoji od tri tehnološke cjeline: mehaničkog i biološkog pročišćavanja te obrade mulja.
Odabrani izvođači će u sklopu radova izgraditi novo postrojenje s pripadajućom opremom (grube i fine rešetke, aerirani pjeskolov, mastolov, membranski biološki reaktor, itd.), postrojenje za obradu mulja, hidrotehnički tunel duljine oko 350 metara te podmorski ispust duljine 835 metara.
"Dubrovnik već jako dugo čeka novi pročistač i možemo objaviti da smo nadomak cilju. Odabir izvođača koji su zadovoljili sve natječajne uvjete i koji su spremni preuzeti odgovornost za složen postupak izgradnje pročistača bio je jedan od najzahtjevnijih dijelova projekta. Za Dubrovčane će ovaj korak biti od vitalne važnosti jer je grad odavno zaslužio vodnokomunalnu infrastrukturu koja će značajno unaprijediti zaštitu okoliša i u najvećoj mogućoj mjeri staviti pod kontrolu otpadne vode", izjavio je direktor Vodovoda Dubrovnik Lukša Matušić.
Zahtjevni kriteriji
Cijena izgradnje novog pročistača u Lapadu iznosit će 28,7 milijuna eura bez PDV-a, dok je procijenjena vrijednost radova bila 29,3 milijuna eura bez PDV-a. Bespovratnim sredstvima EU-a osigurano je 70,64 posto sredstava, dok se nacionalni dio od 29,36 posto dijeli na tri jednaka dijela između Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatskih voda i Vodovoda Dubrovnik.
U predstavljanju projekta sudjelovao je i vlasnik slovenske tvrtke Iskra Dušan Šešok, jedan od izvođača radova. "Postupak odabira izvođača je bio dugotrajan i temeljit, ali smo uspjeli zadovoljiti sve visoke kriterije potrebne za izgradnju pročistača i postrojenja za obradu mulja", izjavio je Šešok.
Budući UPOV projektiran je tako da zadovolji sve potrebe stanovništva i gospodarstva u dugoročnom razdoblju. Njegov planirani kapacitet bit će 73 tisuće ES (ekvivalent stanovnika), što uzima u obzir buduću izgradnju, kao i daljnji rast turističkih posjeta Dubrovniku sve do 2050. godine.
Inertni mulj
Dubrovnik će, osim pročistača, dobiti i moderno postrojenje za obradu mulja. Višak mulja ponajprije će se aerobno stabilizirati na budućem pročistaču ispod Petke, a nakon toga slijedi dehidracija i spremanje u prekrivene kontejnere. Cjelokupan proces obavljat će se u zatvorenim spremnicima i osiguranom ventilacijom za obradu onečišćenog zraka.
Kontejneri će se tijekom ranih jutarnjih sati transportirati na lokaciju na Osojniku gdje će se prebaciti u hale za solarno sušenje mulja. I te hale će biti opremljene postrojenjem za obradu onečišćenog zraka te će se time spriječiti bilo kakva mogućnost širenja smrada u okoliš, a osušeni mulj koji će se predati na konačno zbrinjavanje bit će inertan i neće generirati nikakav miris.
Rok za dovršetak radova je 40 mjeseci od potpisivanja ugovora, objavljeno je na stranicama Grada Dubrovnika.