Najveće stručno okupljanje u području tehnike grijanja, hlađenja, ventilacije i klimatizacije u Hrvatskoj ponudilo je odgovore na pitanja što i kako odabrati za osiguravanje ugodne klime, ali i u kojem se smjeru kreće razvoj i istraživanja takvih rješenja.
U tri dana programa Klima-foruma i Konferencije INTER-KLIMA, tj. 26., 27. i 28. ožujka, održana su ukupno 44 predavanja domaćih i inozemnih stručnjaka, s time da su predavanja na Konferenciji INTER-KLIMA (njih 24) i popratne rasprave bile isključivo na engleskom jeziku. Uz to, svoja su rješenja, projekte, proizvode i usluge predstavila 22 suorganizatora, od čega njih 13 na izložbenim prostorima smještenim u predvorju hotela. Osim sudionicima ta dva stručna skupa, obilazak tih prostora bio je omogućen svim zainteresiranim građanima i drugima koje zanimaju rješenja za ugodnu klimu u domu, uredu, apartmanu, hotelu, restoranu, skladištu ili proizvodnom pogonu.
Zatvorio se krug radnih tvari
Glavna tema u tehnici hlađenja i klimatizacije u posljednjih nekoliko godina svakako su sve stroži propisi o primjeni radnih tvari, a osobito onih koje su po svojem sastavu fluorirani staklenički plinovi. Naime, cilj je potpuno napuštanje njihove primjene u narednim godinama i njihova zamjena alternativama: prirodnim radnim tvarima kao što su ugljikov dioksid, propan ili amonijak ili pak hidrofluoroolefinima (koji bi mogli doći pod udar propisa kojima se zabranjuje primjena tzv. PFAS-ova, perfluorakrilnih ili polifluorakrilnih tvari).
Time je, zapravo, kako je u pozdravnom govoru skupa napomenuo prof. emer. Tonko Ćurko, predsjednik Hrvatske udruge za rashladnu, klima tehniku i dizalice topline (HURKT) zatvoren krug radnih tvari. Naime, prve radne tvari koje su se koristile u dizalicama topline i rashladnim uređajima, još sredinom 19. stoljeća, bili su CO2 i amonijak, da bi u tridesetim godinama 20. stoljeća bili zamjenjivani halogeniranim tvarima, jednostavnijima i jeftinijima za primjenu, ali kao što se kasnije pokazalo, štetnijima za okoliš. No, prof. Ćurko je naglasio i da se bilo kakva buduća istraživanja u termotehnici ne trebaju toliko usmjeravati na same radne tvari, već na povećanje njihove i učinkovitosti opreme u radu. "Ni upravljanje zgradama nije odgovarajuće pa će i to trebati riješiti istraživanjima, regulativom i obrazovanjem," upozorio je.
U svakom slučaju, već se razgovara o tome da bi do 2040. godine primjenu fluorougljikovodika (HFC) trebalo smanjiti za čak 95%. To je pak najavila Višnja Grgasović, načelnica Sektora za financiranjem provedbu i praćenja smanjenja emisija stakleničkih plinova Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije u prvom izlaganju prve tematske cjeline Klima-foruma. Velik dio tih mjera u Hrvatskoj će biti obuhvaćen novim Zakonom i klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja čije je donošenje u tijeku.
Radnim tvarima bili su posvećeni i razgovori 'jedan na jedan' s prof. dr. sc. Marinom Grozdekom s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu i Hrvojem Krapanićem iz tvrtke Daikin, a pokazano je i što sve može ponuditi tvrtka A-Gas kada je riječ o zbrinjavanju radnih tvari iz rashladne i klimatizacijske opreme. Da je pametno umrežavanje, odnosno integracija pametnih sustava budućnost cijele termnotehnike pokazano je u izlaganju tvrtke Samsung.
Dizalice topline, budućnost zgradarstva, energetska učinkovitost i obnovljivi izvori
U fokusu istraživanja visokoškolskih ustanova i instituta širom Europe svakako su dizalice topline. Pokazale su to prve dvije tematske cjeline Konferencije INTER-KLIMA. To je pokazano u izlaganjima koje su održali znanstvenici i istraživači iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Njemačke.
No, iznimno je zanimljivo bilo čuti izlaganje turskih znanstvenika na temu fazno promjenjivih materijala koje bi mogle biti budućnost kada je riječ o medijima za prijenos topline u termodinamici. Dio predavanja u dijelu Konferencije INTER-KLIMA nazvanom Dan Frana Bošnjakovića bio je posvećen i zgradarstvu, pri čemu je veliku pozornost privuklo i izlaganje mladog istraživača s Cipra o mogućnosti primjene tehnike digitalnih blizanaca u moderliranju potrošnje energije u zgradama.
Preostale dvije tematske cjeline Konferencije INTER-KLIMA obuhvatile su, kako im i naziv govori, izlaganja s temama energetske učinkovitost i obnovljivih izvora, a ponajviše izlaganja u tom dijelu održali su znanstvenici i istraživači FSB-a.
Udobnost u prvom planu
Izlaganja u tri preostale tematske cjeline Klima-foruma uglavnom su bila posvećene predstavljanjima suorganizatora, odnosno predstavnicima tvrtki kao što su Atrea, BELIMO, Carrier Commerical Refrigeration, EMA (Condair), Flexy sustavi (Lennox i Sodeca), TDC (Kampmann), PTMG (Georg Fischer), Rittal i Viessmann. Uz to, pokazani su i novi laboratoriji na FSB-u i Odjelu za stručne studije Sveučilišta u Splitu, a i kako povećati energetsku učinkovitost klima-komora. Konačno, u izlaganju istraživača iz Zavoda za elektroakustiku Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu ukazano je na buku u neposrednom okruženju rashladnih, ventilacijskih i klimatizacijskih uređaja, o čemu sve više treba voditi računa pri njihovom projektiranju i ugradnji.