“Kada govorimo o cijeni plina, ne možemo govoriti o povećanju o pet ili šest puta, jer će cijena biti vezana uz burzu i ne znamo kolika će biti. Ono što možemo reći je da su svi energetski subjekti koji se bave i opskrbom toplinskom energijom, uključujući Energo, posredstvom Hrvatske gospodarske komore u stalnom kontaktu s radnim timom iz resornog Ministarstva. Do sad su održana dva sastanka u resornom ministarstvu, u travnju i srpnju, uz redovitu izmjenu relevantnih podataka, te se intenzivno radi na definiranju optimalnog rješenja kako za energetske subjekte, tako i za krajnje kupce toplinske energije, sve u kontekstu povoljnije nabavke energenata za predstojeću ogrjevnu sezonu. U ovom trenutku ne možemo govoriti o konkretnim brojevima”, odgovaraju iz Energa.
Ministarstvo i državne potpore
Po kojoj cijeni će plin nabavljati toplinari, ne samo u Rijeci, nego i na drugim distribucijskim područjima, odnosno hoće li im biti omogućena nabava plina po cijeni iz obveze javne usluge za kategorije građanstvo, s obzirom da toplinsku energiju isporučuju uglavnom građanima, pitano je i Ministarstvo gospodarstva.
“Opskrbljivači toplinskom energijom su preko Grupacije za toplinsku djelatnost HGK-a iznijeli problematiku povećanja cijena toplinske energije. U pitanju nije samo nabavna cijena plina, već i činjenica da određeni opskrbljivači nisu ugovorili količine potrebne za proizvodnju toplinske energije. Radi se na rješenju u skladu s pravilima o državnim potporama kojim bi bilo omogućeno da se u konačnici cijena toplinske energije po kWh za krajnjeg kupca ne razlikuje od one koju plaćaju krajnji kupci plina na pojedinom distribucijskom području”, odgovorili su iz Ministarstva.