Poljoprivreda je ključna komponenta Zelenog plana

Autor: B.O. Objavljeno: 09.03.2020. 🕜 09:06 Lokacija: Zagreb

Strategija 'Od polja do stola' otvorena je za javnu raspravu do 16. ožujka

Buduća europska strategija 'Od polja do stola' je ključna komponenta Europskog zelenog plana, istaknuto je, među ostalim, na prošlotjednom okruglom stolu Zajednička poljoprivredna politika u okviru Europskog zelenog plana koji je održan u Zagrebu, u organizaciji Hrvatske komore za poljoprivredu i Ministarstva poljoprivrede te uz podršku Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj.

Na okruglom stolu se raspravljalo i o izazovima s kojima se poljoprivredni sektor u Hrvatskoj suočava, dok je naglasak bio na prilikama u postizanju održive strategije za hranu i osiguranju poštenih, zdravih i ekološki prihvatljivih prehrambenih proizvoda u okviru Zelenog plana za Europu. 


Čist okoliš 

Bruno Chauvin, načelnik odjela u glavnoj upravi za poljoprivredu i ruralni razvoj Europske komisije, predstavio je proces te je pojasnio kako će Zeleni plan za Europu utjecati na sve naše politike i zato je pravo vrijeme da se svi dionici uključe u raspravu o tome kakvu poljoprivredu politiku svi hoćemo. 

Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, ukratko je iznio situaciju u Hrvatskoj, naglasivši kako su njezine velike prednosti čist okoliš te činjenica da je GMO free zemlja koja ima diverzificirano gospodarstvo. 

"Strategija Od polja do stola mora uzeti u obzir sva tri stupa održivosti - ekonomski, socijalni i ekološki - jer je to jedini način da se prepozna doprinos poljoprivrede i ruralnih područja proizvodnji hrane i hrane za životinje, biogorivu, tekstilu i pošumljavanju", rekao je. 


Održiv sustav 

Valja naglasiti kako strategija utvrđuje regulatorne i ostale mjere potrebne za stvaranje učinkovitijih, klimatski pametnih sustava koji osiguravaju zdravu hranu, istovremeno osiguravajući dostojan život poljoprivrednicima i ribarima u EU-u, priopćeno je iz Europske komisije. 

Cilj strategije je ubrzanje prijelaza na održiv prehrambeni sustav koji bi trebao imati neutralan ili pozitivan utjecaj na okoliš, sposoban je prilagoditi se klimatskim promjenama i istodobno pridonijeti ublažavanju klimatskih promjena, osigurati dostupnost hrane i stvoriti prehrambeno okruženje koje zdravu ishranu čini jednostavnim izborom za građane EU-a. 

Strategija je otvorena za javnu raspravu do 16. ožujka.

TAGOVI