Ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović rekao je da je donošenje PGO-a uvjet potreban za korištenje sredstava Kohezijskog fonda, u iznosu od 475 milijuna eura. „To je naš novac. Uplatili smo ga u zajednički EU proračun i moramo iskoristiti barem ono što smo dali“, istaknuo je Dobrović.
Komunalne tvrtke održavanja čistoće zadovoljne su novim Planom. Predsjednik Udruženja komunalnoga gospodarstva HGK Tomislav Ćurko kaže da su tvrtke održavanja čistoće spremne preuzeti nove zadaće na dobrobit građana i hrvatskoga gospodarstva.
Mladen Jozinović, voditelj Grupacije centara za gospodarenje otpadom pri HGK i direktor budućeg centra za gospodarenje otpadom Piškornica (u vlasništvu županija Krapinsko-zagorske, Međimurske, Varaždinske i Koprivničko-križevačke te Općine Koprivnički Ivanec) podupire PGO, ali smatra da je preambiciozan te da ćemo teško ostvariti obveze iz ugovora s EU.
Hrvatski proizvođači podupiru Plan iz 2016. godine i ističu da je bitna edukacija građana jer kućanstvo je prvo reciklažno dvorište te da je nužno smanjenje administrativnih prepreka koje bi omogućile oporabu. „Većinom uvozimo plastiku iz Njemačke… Platimo im da odvezu smeće, oni ga sortiraju, prerade i ponovno nam ju prodaju Kada bi se kod nas plastika reciklirala bili bismo konkurentniji“, predsjednik Udruženja industrije plastike i gume pri HGK Josip Grilec. Dodaje da umjesto da oporaba proizvodnim tvrtkama bude propisana kao obveza, moraju dokazivati da su u obaviti oporabu. Ministar Dobrović obećao je istražiti kako u ovom slučaju otkloniti administrativne barijere te je istaknuo da bi PGO bio realiziran kako je zamišljen bitno je dobro funkcioniranje svih kotačića u procesu.
Gospodarstvo podijeljeno oko novog Plana gospodarenja otpadom
Različito o istome - HGK traži najbezbolniji kompromis oko gospodarenja otpadom