Energetska obnova zgrada u središtu Vukovara

Autor: B. O. Objavljeno: 08.02.2023. 🕜 10:11 Lokacija: Vukovar
  • Panorama središta Vukovara (foto: BL, lipanj 2019.)

Vukovar, Vukovarsko-srijemska županija
    Izvor: B.L.

Vrijednost obnove zgrada je gotovo 1,5 milijuna eura

U Vukovaru kreće energetska obnova stambenih zgrada. Naime, zahvaljujući natječaju Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine koji se financira iz Nacionalnog plana opravka i otpornosti 2021. – 2026. (NPOO) osigurana su sredstva za energetsku obnovu dvije višestambene zgrade u Vukovaru (na adresama Vladimira Nazora 1 i Trg Republike Hrvatske 4). 

Ukupna vrijednost obnove obje zgrade je gotovo 1,5 milijuna eura, a iz sredstava Europske unije, tj. NPOO-a sufinancira se 80 posto, dok ostalih 20 posto troškova snose suvlasnici zgrada.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava ističe važnost ovih projekata jer će oni za stanare zgrada predstavljati znatne energetske uštede te niže račune. 

"Predviđene uštede su 75 posto, što će našim sugrađanima omogućiti znatno niže račune za utrošenu energiju, no važno je istaknuti i druge koristi poput zdravijeg ambijenta, kvalitetnijih objekata, ali i ljepšeg izgleda našega grada. Na vukovarskom području do sada je obnovljeno 10 višestambenih objekata u čemu je Grad Vukovar uvijek sudjelovao svojim sredstvima, no sada to, nažalost, nije tako jer smo dobili odgovor kako se gradska sredstva smatraju dvostrukim financiranjem", rekao je na konferenciji za medije koja je održana ovaj tjedan u Vukovaru.
 

Solarni toplinski sustav 

Direktor tvrtke Tehnostan Ivan Krajnović pojasnio je kako se zgrade nalaze u samom središtu Vukovara, a energetska obnova odnosi se na poboljšanje toplinske ovojnice zgrade, zamjenu postojeće vanjske stolarije, izgradnju solarnog toplinskog sustava za proizvodnju tople vode, dok će se u zgradi na Trgu Republike Hrvatske 4 još zamijeniti i unutarnja rasvjeta, gromobranske instalacije te će se izgraditi sunčana elektrana za proizvodnju električne energije za zajedničke potrebe zgrade.

"Očekujemo da će radovi početi u narednim mjesecima, a završetak projekata predviđen je u veljači 2024. godine", zaključio je. 

"Nadamo se da ćemo projektom dobiti veću kvalitetu življenja u zgradi, a time i smanjenje troškova za režije. Siguran sam da će nam svima biti ugodnije, zgrada će nam biti poželjnija, prihvatljivija i bolja za život", rekao je Tihomir Živić, predstavnik stanara zgrade Vladimira Nazora 1, objavljeno je na stranicama Grada Vukovara.

TAGOVI