Agencija Europske unije za suradnju s energetskim regulatorima (ACER) objavila je početkom srpnja da je elektroenergetska mreža u EU sve više opterećena i pozvala operatore prijenosnih sustava (OPS-ove) da "hitno" ispune svoju obvezu da barem 70% prijenosnih kapaciteta bude dostupno za prekograničnu trgovinu električnom energijom do kraja 2025. O tom zahtjevu u travnju je informiran i Europski parlament i Komisija.
U Izvješću o praćenju tržišta za 2024. godinu o kapacitetima za međuzonsku trgovinu električnom energijom, ACER podsjeća da je već u travnju ove godine upozorio Europski parlament i Komisiju da je mnogo toga na kocki ako se ti minimalni zahtjevi ne ispune. Izvješće ACER-a navodi da je elektroenergetska mreža EU sve više zagušena.
Korektivne mjere kao što je preusmjeravanje porasle su lani za 14,5% u 2023. Troškovi upravljanja ovim zagušenjem u 2023. iznosili su četiri milijarde eura, a neki OPS-ovi u visoko povezanim područjima EU električne energije stavili na raspolaganje u prosjeku između 30 i 50 posto fizičkog kapaciteta pojedinih mrežnih elemenata 2023. godine, što je daleko od nužnih 70 %, prema ACER-u.
Kako ispuniti minimalni uvjet od 70 posto do kraja 2025. godine? Ispunjavanje uvjeta od 70 posto zahtijeva jedinstveni pristup – radnje (ili nedjelovanja) svake države članice utječu na druge i naposljetku na potrošače u EU-u.
Kašnjenja u tome vodi udaljavaju EU od cilja integracije tržišta električne energije. Zahtjeva se implementacija koordiniranih procesa upravljanja zagušenjem, investiranje u mrežu i poboljšavanje konfiguracije zona ponude.
Mjere
ACER poziva države članice i OPS-ove da brzo provedu tri alata predviđena pravilima EU-a kako bi se ispunio minimalni zahtjev od 70 %:
- OPS-i trebaju brzo implementirati koordinirane procese kako bi prvo izračunali kapacitet, a zatim upravljali zagušenjem. Trenutačno se zagušenost mreže procjenjuje uglavnom na nacionalnoj razini. Operatori prijenosnih sustava trebaju optimizirati i koordinirati upravljanje zagušenjem mreže. Kretanje prema regionalnijem pristupu osigurat će da države članice koje uzrokuju tokove u petlji snose svoje troškove, što će omogućiti da više kapaciteta bude dostupno.
- Operatori prijenosnih sustava trebaju poduzeti ciljani razvoj mreže, usredotočujući se na najopterećenija područja mreže.
- Poboljšavanje konfiguracije zona nadmetanja: savjetuje se da ako dosljedno ne mogu ispuniti zahtjev od 70%, da bolje poravnaju granice zona nadmetanja s mjestima gdje dolazi do strukturalnog zagušenja mreže.
Zajednički istraživački centar Europske komisije u svom izvještaju predviđa da će se zagušenje električne mreže značajno pogoršati u nadolazećim godinama, čak i u optimističnom scenariju razvoja mreže. Njihovi rezultati sugeriraju da će nekoordinirana implementacija uvelike povećati potrebu za ponovnim dispečiranjem – prilagođavanjem rasporeda proizvođača nakon što se tržište odluči kako bi se postiglo fizički izvedivo dispečiranje, budući da će mreže biti sve više ograničenije i nesposobnije za potpuni prijenos sve dostupne obnovljive električne energije. Na taj bi se način moglo smanjiti do 310 TWh proizvodnje iz obnovljivih izvora zbog ograničenja u mreži 2040. godine u scenariju širenja mreže po scenariju 'Business as usual'.