Osiguravanje ravnoteže povećane proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, stabilnosti elektroenergetskog sustava, kretanja cijena na energetskim tržištima i ostvarivanja dovoljnih rezervi u prijenosnoj mreži, ali i geopolitičkih rizika i integracija u europske energetske tokove najveći su izazovi s kojima se suočava MEPSO, makedonski operator prijenosnog sustava. Na sve te izazove u intervjuu drugi ovogodišnji broj časopisa EGE osvrnuo se Prof. dr. Burim Latifi, generalni direktor MEPSO-a.
Intervju je pripremio Miki Trajkovski, naš dopisnik iz Sjeverne Makedonije i u njemu je, između ostaloga, zanimljivo pročitati kako čelnik MEPSO-a gleda na suradnju s hrvatskim organizacijama i tvrtkama. "Suradnju s kolegama iz Hrvatske ocjenjujemo kao stabilnu, profesionalnu i konstruktivnu, osobito imajući u vidu da se obje zemlje i naši operatori elektroprijenosnih sustava suočavaju sa sličnim izazovima u okviru regionalnog i europskog energetskog konteksta. Kontinuirano ostvarujemo razmjenu iskustava i dobrih praksi, osobito u dijelu operativnog upravljanja sustavom, integracije obnovljivih izvora i digitalizacije procesa. Poseban fokus stavljamo na kibernetičku sigurnost i IT sustave, pri čemu razmjena znanja i iskustava s hrvatskim tvrtkama i institucijama doprinosi unaprjeđenju internih kapaciteta, uključujući aktivnosti povezane s uspostavom i razvojem naprednih centara za nadzor i odgovor na kibernetičke prijetnje. Uz to, suradnja se ostvaruje i u okviru regionalnih i europskih inicijativa, s fokusom na jačanje stabilnosti i sigurnosti EES-ova i njihovu daljnju integraciju u europsko tržište. U narednom razdoblju očekujemo da će se suradnja dodatno produbiti u konkretnim zajedničkim aktivnostima i projektima od strateškog interesa," napomenuo je.
Intervju s prvim čovjekom makedonskog elektroprijenosa možete pročitati u članku u broju časopisa EGE 2/2026.
Ako možda još niste pretplatnici, na tiskano ili digitalno ili pak samo na digitalno izdanje časopisa EGE vrlo se lako možete pretplatiti na stranici 'Pretplata'.
No, to nije sve iz energetike Sjeverne Makedonije i za broj časopisa EGE 3/2026 koji svaki čas treba stići iz tiskare najavljujemo intervju sa Sašom Saltirovskim, direktorom tvrtke Elektrodistribucija, operatora makedonskog elektrodistribucijskog sustava i dijela divovske austrijske energetske skupine EVN.
