Na sada već četvrtoj konferenciji Dobra energija u organizaciji Zelene energetska zadruge, posvećene građanskoj energetici, potpisana je Povelja Foruma energetskih zajednica, pakt o suradnji 16 nevladinih udruga i energetskih zadruga, kojoj je cilj olakšati građanima pristup udruživanju u energetske zejednice i zadruge, kako bi participirali u energetskoj tranziciji kroz projekte obnovljivih izvora energije.
Forum će se zalagati za pojednstavljenje komplicirane procedure osnivanja energetskih zajednica, neprofitnih udruga kojima je cilj razmjena energije među članovima. Misija Foruma je jednostavan i priuštiv pristup i registracija EZ-a, pristupačni meganizmi financijske i tehničke podrške za udruživanje s ciljem smanjivanja rizičnosti projekata, stvaranje povoljnog okruženja za rad i poslovanje EZ-a te poticanje aktivne uloge gradova i općina na krovovima čijih javnih zgrada bi se lakše mogli realizirati projekti nalik onome u Križevcima.
Zelena energetska zadruga ove je godine proslavila deseti rođenadan, a prije godinu dana osnovana je i ZEZ Sunce. Upravitelj zadruge Mislav Kirac rekao je da zadruga, koja će graditi FN elektranu od 200 kW na krovu križevačke tržnice, broji 127 članova okupljenih u samo nekoliko dana, koji su prikupili 160.000 eura za elektranu. Kirac je istaknuo da energetsku zadrugu definira struktura upravljanja po principu jedan član-jedan glas te cilj, a on je ekološka i društvena korist. Naglasio je da ZEZ priželjkuje desetine sličnih projekata diljem zemlje, te otvaranje mogućnosti da se proizvedena energija dijeli među članovima. U ožujku je nakon puno peripetija osnovana i prva energetska zajednica građana MEC, o čemu smo izvijestili.
HEP ODS će biti ažuran
Kako se moglo čuti na okruglom stolu, HEP ODS se priprema da do kraja godine informatizira proces dijeljenja energije, ključni a vrlo kompleksni korak u energetskim zajednicama. Najavio je to Zdravko Lipošćak iz HEP ODS-a, dodavši da se sve zakonodavne novine raspravljaju na stručnim konferencijama CIGRE i CIRED te da mreža nastoji što ažurnije pratiti zakonodavne novosti.
Damir Juričić iz Energetske zajednice Sjeverni Jadran rekao je da se svaki potencijalni član energetske zajednice/zadruge treba zapitati kakvu mu korist komparativno donosi članstvo u odnosu da se u projekt upusti samostalno. Kad je riječ o višestambenim zgradama, valja naglasiti da će sve nove zgrade od 2026. trebati biti PV-ready, a očekuje se da će lakši pristup građanskoj energetici donijeti i Zakon o upravljanju zgradama koji je u postupku, prema kojem će svaka zgrada dobiti pravnu osobnost.
Među najrazvijenijim zemljama u Europi kad je riječ o građanskoj energetici je Nizozemska. Jean-Pierre van Lin iz nizozemske federacije 400 udruga Energie Samen rekao je da je energetsko udruživanje građana u toj zemlji počelo 2011., a danas je registrirano 714 zajednica/zadruga sa 131.000 članova. Svi oni realizirali su 1.200 projekata u Suncu i 70 u vjetru, a Nizozemska je jedna od zemalja koja investitorima uvjetuje da ako žele graditi na općinskoj/lokalnoj zemlji, moraju dio vlasništva u projektu ponuditi lokalnoj zajednici.
Van Lin je govorio o financijskom mehanizmu Energie Samena koji je posrednik između zadruga/zajednica i vlasti koja sufinancira projekte. Preko tog mehanizma koji služi za smanjivanje rizika u zelenim projektima (koje financira i država, općine) plasirano je 9 mil. eura u četiri provincije za financiranje 25 velikih projekata energetskih zajednica - 8 MW u vjetru i 17 MW fotonapona, kroz zajmove od 3.000 do pola milijuna eura. Uspješni projekti dužni su plaćati solidarsnu premiju da se pomogne projektima u razvoju. Istaknuo je da jedan državni euro uložen generira između 34 do čak 80 eura vrijednih investicija.