Aktivisti Greenpeacea u četvrtak su ispred Ministarstva gospodarstva izrazili nezadovoljstvo ažuriranim Nacionalnim energetskim i klimatskim planom (NECP) do 2030. godine, koji je Vlada uputila u javno savjetovanje. Aktivisti su nadležnom Ministarstvu poslali poruku - ažurirani NECP nedovoljno je ambiciozan, ne prati trendove i potencijal obnovljivih izvora energije te pogoduje fosilnoj industriji.
Zemlje članice EU trebale su predati ažurirane NECP-ove Europskoj komisiji do 30. lipnja 2024. Hrvatska kao i monoge članice kasni, tek sada upućuje NECP na javno savjetovanje, a njegov sadržaj je prema njihovom mišljenju razočaravajuć.
"Jedan od alarmantnih problema NECP-a je naglasak na daljnjem razvoju plinske infrastrukture pod izlikom energetske sigurnosti. Na taj način ostajemo ovisni o uvozu energenata. Prava energetska neovisnost počiva na ulaganjima u domaće obnovljive izvore energije, a važno je i hitno krenuti u modernizaciju elektroenergetske mreže" istaknula je Petra Andrić, programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj.
Gradnja magistralnih plinovoda nije optimum
Naglašavaju da je paradoksalno da se u NECP-u se najavljuju daljnja javna ulaganja u jačanje plinske infrastrukture u iznosu gotovo dvije milijarde eura, a pritom se na više mjesta naglašava značajno negativan utjecaj klimatskih promjena na sektor energetike. Upozoravaju da nova znanstvena istraživanja pokazuju da plin može imati jednake ili čak veće emisije stakleničkih plinova od ugljena. Primjerice, LNG uvezen iz SAD-a je 33 posto štetniji za klimu od ugljena.
Grafički prikaz unutar NECP-a pokazuje da se cilj udjela OIE u ukupnoj energiji već za 2022. nije ostvario, a plinski projekti istovremeno grade se velikom brzinom. Isto tako, pod izlikom izgradnje infrastrukture za vodik u daljoj budućnosti, ta se infrastruktura zapravo širi za transport prirodnog plina u sadašnjosti, upozoravaju zeleni
"Hrvatska bi u ažuriranom NECP-u stoga trebala težiti cilju od 100 posto obnovljive elektroenergetike, kao što je to, primjerice, u svom Nacionalnom planu najavila Estonija. Hrvatska Vlada kao da energetsku tranziciju provodi po kazni. Stalno se pokušava ispuniti minimum, umjesto da se iskoriste postojeći potencijali i prednosti i pokaže liderstvo.", misle Greenpeaceovci.