Prizivni sud u Budimpešti potvrdio je u srijedu odluku redovnog suda o oslobađanju predsjednika Uprave i glavnog izvršnog direktora MOL-a Zsolta Hernadija od optužbi za pronevjeru i druga kaznena djela. Tužbu protiv Hernadija u prosincu prošle godine podnijela je bivša zaposlenica i dioničarka MOL-a, zbog gubitka vrijednosti udjela u MOL-ovim dionicama do kojeg je došlo zbog neprikladnog i nezakonitog ponašanja pri preuzimanju upravljačkih prava nad Inom. Prema pravomoćnoj odluci Hernadi je u Mađarskoj oslobođen optužbe, a njegov odvjetnik sada najavljuje da će pokrenuti postupak da se u Hrvatskoj prekine proces protiv Hernadija koji ne može dva puta biti suđen radi istih djela.
DORH pak tvrdi drugačije. Pravomoćna oslobađajuća presuda suda u Budimpešti ne bi trebala utjecati na nastavak kaznenog postupka koji se protiv njega vodi u Hrvatskoj. "Presuda suda u Mađarskoj kojom bi Zsolt Tamas Hernadi bio pravomoćno oslobođen zbog kaznenih djela prijevare i pronevjere, o čemu izvještavaju mađarski mediji, ni na koji način ne može dovesti do primjene instituta 'ne bis in idem' u odnosu na kazneni postupak koji se pred Županijskim sudom u Zagrebu vodi protiv optuženog Zsolta Tamasa Hernadija zbog kaznenog djela davanja mita, i to iz više razloga", ističu u priopćenju. Napominju kako Državno odvjetništvo RH nikada nije Mađarskoj ustupilo kazneni progon protiv Hernadija zbog kaznenog djela davanja mita, odnosno optužbi da je s 10 milijuna eura podmitio bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera kako bi MOL stekao upravljačka prava u Ini. Upravo zbog tih je optužbi, kažu, protiv njega još 10. lipnja 2011. pokrenuta istraga. Podsjećaju i kako je DORH u više navrata bezuspješno od mađarskih nadležnih tijela tražio međunarodnu pravnu pomoć za ispitivanje okrivljenog Hernadija te uručenje poziva. No, dodaju, mađarska pravosudna tijela su uporno odbijala udovoljiti zamolnicama, pozivajući se na zaštitu nacionalnih interesa. Umjesto da udovolje zamolnicama, ističu, mađarska tijela su se najprije pozivala da je u Mađarskoj obustavljen postupak čiji je predmet bilo ocjenjivanje jesu li "počinjene radnje kazneno djelo" ili ne, a tijekom tog postupka Hernadi je ispitan kao svjedok.
"Dakle, u Mađarskoj nije proveden postupak zbog kaznenog djela davanja mita u kojem bi Zsolt Tamas Hernadi imao status okrivljenika, te u tom smislu nije bilo osnove za pozivanje mađarskih tijela na institut 'presuđene stvari' u smislu čl. 50. Povelje o temeljnim pravima Europske unije i praksi suda Europske unije", navode u DORH-u. U tom smislu ocjenjuju kako je eventualna pravomoćna presuda, kojom je Hernadi u Mađarskoj oslobođen od optužbe za kazneno djelo prijevare i pronevjere, "očito samo novi pokušaj mađarskih pravosudnih tijela da, pozivajući se na primjenu instituta 'presuđene stvari', onemoguće procesuiranje Zsolta Tamasa Hernadija za kazneno djelo davanja mita u Hrvatskoj". Hernadijev odvjetnik po službenoj dužnosti je rekao da još nije vidio mađarsku presudu te da ne može komentirati slučaj. Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak ironično je komentirao takvu odluku suda: "Baš me čudi da je oslobođen". Dodao je da je fokusiran na pregovore s MOL-om oko Ine i na arbitražu.
MOL našao čovjeka koji će potpisati otkaze u RN Rijeka?
MOL smijenio već drugog direktora RN Rijeka i na čelo rafinerije postavio stranca