Zastupnik Republikanske stranke u američkom Kongresu je optužio Iran da manipulira cijenama nafte. On se, naime, osvrnuo na vijest koju je 1.3.2012. godine objavila iranska novinska agencija IRNA o tome da je u Saudijskoj Arabiji eksplodirao naftovod, koja je odmah demantirana. Ipak, iako je cijena nafte toga dana padala, ta je vijest uzrokovala da cijena skoči i do 3 USD/bbl zbog bojazni da Saudijska Arabija neće moći isporučiti dogovorene količine nafte. Stoga je od Kongresa zatražena službena istraga o tome je li Iran manipulirao tržištem.
U isto vrijeme je, kako je objavila pakistanska vlada, kineski bankarski konzorcij odustao od financiranja gradnje plinovoda kojim bi se iranski plin izvozio u Pakistan. Iran je, inače, već započeo pripreme za gradnju svojeg dijela plinovoda koji treba povezati velika plinska polja South Pars i Pakistan. Iako Iran i Pakistan pokazuju veliki interes za taj projekt, SAD se snažno protivi i želi ga onemogućiti pa u tom svjetlu treba sagledavati odlazak kineskih financijera. Međutim, Pakistan i dalje ne odustaje od projekta te najavljuje da će do srpnja 2012. godine kompletirati trasu plinovoda kroz Pakistan, a zatim se planira raspisivanje tendera za izvođače radova na poslu koji se procjenjuje na 1,5 mlrd. dolara, javlja novinska agencija UPI.
U skladu s time je i SAD zaprijetio da će uvesti sankcije Indiji ako ne prestane uvoziti iransku naftu. Ipak, Indija, koja je iza Kine najveći uvoznik iranske nafte, tvrdi da će priznati samo sankcije koje uvedu Ujedinjeni narodi i da će nastaviti uvoziti naftu iz Irana iz kojeg dobavlja oko 300 000 bbl/d.
Konačno, Međunarodna agencija za energiju (IEA) je objavila da je u veljači 2012. godine iranski izvoz nafte pao na 3,38 mil. bbl/d, što je najniža razina od 2002. Uz to, prema njezinim prognozama, iranski bi izvoz mogao pasti za 50% kada europski embargo stupi na snagu. Procjenjuje se da je od kraja 2011. godine cijena nafte porasla za 20% zbog rasta napetosti u vezi iranske krize, javlja ruski portal 'Voice of Russia'.