Shellova trenutna klimatska strategija navodi da tvrtka želi imati nulte emisije do 2050. godine, a postavlja cilj smanjenja svojih emisija CO2 za 45% do 2035. godine.
Glasnogovornik Shella rekao je da se tvrtka sigurno namjerava žaliti na "razočaravajuću sudsku odluku".
"Ulažemo milijarde dolara u energente s niskim udjelom ugljika, uključujući punjenje električnih vozila, vodik, obnovljive izvore energije i biogoriva i želimo povećati potražnju za tim proizvodima i još brže proširiti potražnju za našim novim proizvodima", rekao je glasnogovornik e-poštom, piše CNBC.
Rastući pritisak dioničara
Dionicama Shella u Londonu se trgovalo 0,2% više, cijena dionica porasla je gotovo 10% od danas, a pala je za gotovo 40% u 2020. Na godišnjoj skupštini Shella prošlog tjedna, dioničari su premoćno glasali za planove tvrtke za energetsku tranziciju - ali, što je još važnije, sve veća manjina odbila je strategiju, inzistirajući da je naftni div trebao učiniti puno više u borbi protiv klimatskih promjena.
Roger Cox, odvjetnik ekoloških aktivista u ovom slučaju, rekao je da je presuda označila prekretnicu u povijesti i mogla bi imati velike posljedice za druge velike onečišćivače.
Sara Shaw, međunarodna koordinatorica programa FOE za klimatsku pravdu i energiju, rekla je da se organizacija nada da će presuda "pokrenuti val klimatskih parnica protiv velikih zagađivača koji će ih prisiliti da prestanu s vađenjem i sagorijevanjem fosilnih goriva".