Prošli se listopad za Končar može smatrati više nego uspješnim. Naime, njegova kćerinska tvrtka Končar - Mjerni transformatori (Končar MJT) isporučila je za ključne kupce u Češkoj 77 strujnih, naponskih i kombiniranih transformatora s naponskom razinom do 420 kV. Najveći dio te opreme namijenjen je operatoru češkog elektroprijenosnog sustava ČEPS, a ostatak češkom elektroenergetskom divu ČEZ i tvrtki EG.D, dijelu njemačke skupine E.ON.
Tom još jednom Končarevom uspjehu ne treba se čuditi jer se njegova dugogodišnja reputacija kao pouzdanog dobavljača mjernih transformatora češkim naručiteljima u posljednjih nekoliko godina proširila i na ČEPS. U sklopu dva višegodišnja ugovora, do početka 2023. godine, isporučeno je gotovo 200 strujnih, naponskih i kombiniranih transformatora (245 i 420 kV) za deset trafostanica. Uz to, ČEPS je ponovno potvrdio povjerenje u Končarevu opremu u kolovozu 2023. godine, kada je dodijelio dva dodatna dugoročna ugovora za nabavu visokonaponskih mjernih transformatora (245 i 420 kV), s isporukama predviđenim do kraja 2025. godine. Neki od tih transformatora dio su ranije spomenute isporuke.
Također u listopadu je tvrtka Končar - Energetski transformatori (Končar KPT), u zajedničkom vlasništvu Siemensa Energyja i Končara, završila ispitivanje prvog od dva transformatora od 120 MV A i 380 kV. Radi se o transformatorima koji su posebno projektirani za stabilizaciju elektroenergetske mreže jer olakšavaju dvosmjerni prijenos energije između baterijskih sustava i mreže.
Prvi transformator predviđen je za ugradnju u baterijski sustav za pohranu energije na sjeveru Njemačke, dok će drugi, koji je još u proizvodnji, biti postavljen u južnoj Njemačkoj. Njemački partner strateški je odabrao te lokacije za optimiranje baterijskog sustava Ultrastack, pomažući širenje mreže i ublažavajući uska grla u prijenosu električne energije iz vjetroelektrana sa sjevera na jug zemlje. Radi se o pilot-projektima ukupne snage 700 MW koje provode sva četiri njemačka operatora elektroprijenosnog sustava kao dio inicijative za postizanje 54,5 GW snage do 2045. godine. Naime, prema projekcijama u okviru Scenarija C (dekarbonizacija unatoč manjoj učinkovitosti), očekuje se da će se bruto potrošnja električne energije u Njemačkoj udvostručiti, s 533 TW h u 2020. na 1303 TW h do 2045. godine.
Spomenuti transformatori projektirani su tako da zadovoljavaju stroge propise o buci pa imaju zajamčenu razinu buke do 80 dB pod uvjetima nazivnog opterećenja. Kako bi se dodatno ublažila buka, opremljeni su vanjskim zvučnim štitom. Istodobno, sigurnost radnika i učinkovitost održavanja ostvareni su lako dostupnim platformama, mehaničkim vodilicama za zadržavanje ulja, naprednom zaštitom od pada, sprječavanjem električnog udara i drugim poboljšanjima koja olakšavaju rutinske preglede i servisiranja. Rad transformatora prati se pomoću sustava ETOS koji nadzire ključne parametre kao što su temperature namota, sadržaj plina pomoću dva neovisna analizatora, zdravlje vodiča i dodatne kritične parametre, stoji u Končarevom mjesečnom priopćenju za studeni.