Češka će postupno ukinuti uvoz ruske nafte do srpnja 2025., predložio je u petak zamjenik predsjednika naftovodne tvrtke MERO. Ovaj potez dio je puta energetske diverzifikacije Češke, iako ovisi o završetku 60 milijuna dolara vrijedne nadogradnje Transalpskog (TAL) naftovoda.
Nadogradnja će udvostručiti TAL-ov kapacitet na 8 milijuna tona godišnje, omogućujući povećane isporuke alternativnih mješavina sirove nafte iz Latinske Amerike, Saudijske Arabije i Sjevernog mora, čineći prelazak s ruske nafte jednostavnijim.
Taj je potez također dio većih napora EU-a da smanji ovisnost o ruskim energentima nakon invazije na Ukrajinu. Dok se Češka kroz povijest oslanjala na rusku sirovu naftu za polovicu svojih potreba za naftom, zemlja se strateški okreće prema zapadu od 1995., kada je izgradila naftovod IKL koji povezuje TAL s njegovim rafinerijama. Međutim, jedna rafinerija, u vlasništvu poljskog Orlena, nastavila je prerađivati rusku naftu zbog izuzeća od sankcija EU-a te je od jeftinijeg energenta ostvarivala velike ekonomske koristi.
Ovaj zaokret nije bez izazova. Ulaganja privatnog sektora bit će presudna za širenje infrastrukture, posebice jer je vlada prestala financirati takve projekte. Unatoč tome, naftovod Družba, nasljeđe ruskog uvoza, ostat će kao rezerva i čak bi se mogao prenamijeniti za alternativne isporuke sirove nafte iz Ukrajine ili Kazahstana.
Pristup Češke Republike primjer je pragmatične ravnoteže između geopolitičke nužnosti i tržišno vođenih rješenja, s nadom da će postići i energetsku sigurnost i diverzificirani lanac opskrbe. Od prošle godine Češka dobiva 50% sirove nafte i 90% plina iz Rusije, što politika smatra najvećom ugrozom.