Četiri srednjoeuropske zemlje pojačale su pritisak na Bruxelles da djeluje protiv Njemačke zbog tarife za plin za koju kažu da potkopava njihovu energetsku sigurnost, pokazuje dokument u koji je Reuters imao uvid. Taj namet je nasljeđe energetske krize koja je dosegla vrhunac 2022. nakon što je Moskva smanjila dotok plina u Europu. Njemačka je uvela dodatnu naknadu na gorivo izvađeno iz njemačkog skladišta plina, kako bi pokušala nadoknaditi milijarde eura koje je potrošila na kupnju neruskog plina po vrtoglavo visokim cijenama kako bi izbjegla nestašice.
Austrija, Češka, Mađarska i Slovačka rekle su da ova mjera šteti njihovim naporima da odustanu od ruskog plina, jer poskupljuje kupnju LNG-a i norveškog plina isporučenog preko Njemačke. U zajedničkom dokumentu, četiri zemlje pozvale su Komisiju da "riječi pretvori u konkretna djela" kako bi riješila problem.
Komisija je pripremila pravni postupak protiv Njemačke zbog carina, koje se smatraju kršenjem pravila jedinstvenog tržišta EU-a, informacija je od osobama upoznatih s tim pitanjem, ali do sada nije pokrenula tužbu.
"Zajedno s planiranim završetkom tranzita ruskog plina preko Ukrajine do kraja ove godine, pristojba će značajno smanjiti sigurnost opskrbe cijele regije Srednje i Istočne Europe)," rekle su četiri zemlje.
Snažna ovisnost o ruskom plinu
Austrija i Mađarska i dalje su jako ovisne o ruskom plinu. Austrijska ministrica energetike rekla je u veljači da se zemlja bori s diversifikacijom opskrbe i da njezino ministarstvo razmatra raskid dugoročnog ugovora OMV-a o plinu s Rusijom. Očekuje se da će ministri energetike zemalja EU-a i Komisija raspravljati o njemačkom nametu na sastanku u Bruxellesu u četvrtak, rekli su dužnosnici EU-a.
Njemačko ministarstvo gospodarstva nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar, ali je prethodno objavilo da je naknada nediskriminirajuća i da su druge zemlje EU imale koristi tijekom energetske krize od brzog punjenja njemačkog skladišta plina, najvećeg u bloku. Komisija je prošli tjedan rekla da je u pregovorima s njemačkom vladom, nakon što je izrazila sumnju u zakonitost nameta. Pravila jedinstvenog tržišta EU-a zabranjuju carine na trgovinu između zemalja članica.