Međimurje-plin će početkom listopada ove godine od Gradske plinare Zagreb-Opskrba preuzeti opskrbu kućanstava koja koriste javnu uslugu opskrbe plinom na području grada Zagreba, jer je na natječaju ponudilo cijenu od 0,0095 eura po kilovatsatu (eura/kWh), službeno je u srijedu navečer objavila HERA.
Riječ je o odluci o opskrbljivačima plina u obvezi javne usluge za period 1. listopada 2024. do 30. rujna 2027. za 27 distribucijskih područja. “Natječajem su odabrani najkonkurentniji ponuditelji prema kriteriju najnižeg troška opskrbe i kriteriju najvećeg dozvoljenog udjela pojedinog opskrbljivača u obvezi javne usluge“, stoji u HERA-inom priopćenju.
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević izjavio je da je GPZ Opskrba na tom natječaju za Zagreb ponudila cijenu od 0,0102 eura/kWh, s ciljem da “posluje s pozitivnom nulom i ne kreira nove gubitke, jer je tvrtka akumulirala gubitak od 70 mil. eura”. Bila je to ujedno i najveća cijena opskrbe ponuđena na HERA-inom ponovljenom natječaju na kojem je i u njegovoj prvoj iteraciji posao u Zagrebu trebao dobiti Međimurje-plin. Opskrba plinom u Zagrebu pokriva trećinu Hrvatske, s oko 278.000 potrošača (od čega 235.000 kućanstava), a tu su i toplane i kotlovnice, industrija i usluge.
“Dobivanje opskrbe u Zagrebu znači i novo zapošljavanje, otvaranje poslovnice u Zagrebu. Također, pružit ćemo mogućnost suradnje s postojećom Gradskom plinarom Zagreb-Opskrbom što se tiče kadrovskih rješenja, ako će biti s njihove strane nekih želja. Plina imamo osiguranog, ali u svakom slučaju, razliku koja nedostaje ćemo nadoknaditi. Već pregovaramo” kazao je za HRT Nenad Hranilović, predsjednik Uprave Međimurje-plina.
Poručio je da Zagrepčani mogu biti sigurni da će imati sigurnu i pouzdanu opskrbu plinom i po povoljnim cijenama. Prema zakonu tvrtka će morati napraviti razdvajanje djelatnosti opskrbe od distribucije i to u kratkom periodu.
E.On-ovih devet
Na dosadašnjem opskrbnom području Međimurje-plina - koje se da bi propozicijama natječaja moglo osvojiti Zagreb moralo odreći svog dvorišta - javnu uslugu će pružati E.On Plin, koji je dobio ukupno devet opskrbnih područja. Uz distribucijsko područje Međimurje-plina, to su E.On-u domicilno koprivničko područje, područje GP Bjelovara, Ivaplina, Komunalije-plina, Plina Garešnica i Plina Vrbovec, Plinkoma Pitomača a Radnik-plina iz Zeline.
HEP Plin zadržao je iz drugog pokušaja svoje opskrbno područje u Osijeku te će javnu uslugu pružati i na području Papuk Plina. Termoplin je zadržao svoje varaždinsko opskrbno područje, a uslugu će pružati i na opskrbnom području Zelina-Plina i Ivkom-plina. Petrolov Zagorski metalac javnu uslugu opskrbe pružat će na području Humplina, domicilnog Zaboka i Zelenjak plina iz Klanjca. Plinara Pula, Plin Konjščina, EVN Croatia Plin, Plinara istočne Slavonije, riječki Energo te Dukom plin zadržali su svoje opskrbno područje.
Odabrani opskrbljivač je dužan najkasnije do 31. listopada 2024. svim krajnjim kupcima koji koriste javnu uslugu opskrbe plinom dostaviti na sklapanje ugovor o opskrbi plinom u obvezi javne usluge zajedno s uvjetima ugovora opskrbljivača u obvezi javne usluge te informirati krajnje kupce o novim okolnostima. HERA će u rad pustiti aplikaciju "Alat za usporedbu cijne plina" koji bi kupcima trebao pomoći u lakšem donošenju odluke o izboru opskrbljivača.
Tržišna opskrba plinom je moguća
Svi registrirani opskrbljivači plinom mogu ponuditi tržišne ugovore krajnjim kupcima na svim distribucijskim područjima prema tržišnim uvjetima, što znači da i oni opskrbljivači koji nisu odabrani na natječaju za javnu uslugu opskrbe plinom mogu sudjelovati u daljnjoj opskrbi plina.
„Gradska plinara Zagreb će i dalje distribuirati plin Zagrebu. Mi imamo infrastrukturu. Sve cijevi će ostati iste, brojila, mijenja se samo što će biti na fakturi. A mi ćemo iskoristiti sve moguće mjere da se ova odluka sruši“, zaključio je Tomašević na konferenciji za medije. Sindikat je izrazio veliku zabrinutost za radna mjesta u GPZ Opskrbi te prozvao direktora Jeronima Tomasa za nesavjesno poslovanje.