OPEC će nastaviti povećavati opskrbu naftom!

Autor: N. D. Objavljeno: 02.09.2024. 🕜 09:56 Lokacija: Beč (Austrija)
  • Ilustracija pada cijena nafte (izvornik: Harper 3D / Shutterstock, 2018.)

• cijene nafte
    Izvor: Harper 3D / Shutterstock

Dobra vijest za cijene nafte i potrošače

Naftni kartel OPEC+ vjerojatno će nastaviti s planiranim povećanjem proizvodnje nafte od listopada, javlja Reuters pozivajući se na šest anonimnih obaviještenih izvora iz samog kartela. Osam članica organizacije OPEC plus trebalo bi povećati proizvodnju za 180.000 barela dnevno i tako nastaviti s postupnim smanjenjem dobrovoljnih smanjenja proizvodnje. To je dobra vijest za tržište, jer će niže cijene nafte podržati globalno gospodarstvo koje je u krizi. 

Britanska agencija navodi da je usporavanje rasta globalne potražnje, posebno u Kini, utjecalo na niže cijene nafte, ali da prekid opskrbe naftom iz Libije predstavlja dodatni pritisak na tržište, pa će OPEC plus nastaviti prema planu postupno povećanje proizvodnje.

Osim toga, tržišta očekuju da će američka središnja banka FED smanjiti kamatne stope u rujnu, što bi moglo potaknuti gospodarski rast, a time i globalnu potražnju za naftom. Cijene nafte trenutno su na najnižim razinama od siječnja, u rasponu od 73,55 do 78,80 USD/bl. 

U svom posljednjem mjesečnom izvješću za kolovoz, OPEC je prvi put ove godine snizio prognozu rasta potražnje za naftom u 2024. godini za 135.000 barela dnevno na 2,1 milijun barela dnevno zbog slabije potražnje za energentima u Kini.

U izvješću iz kolovoza Međunarodna agencija za energiju (IEA) zadržala je svoju procjenu rasta potražnje za naftom u 2024. na 970 000 bpd i smanjila procjenu rasta potražnje za 2025. za 30 000 bpd na 950 000 bpd, također ukazujući na slabiju potražnju u Kini.

Situacija u Libiji, koja je prepolovljena uslijed zaustavljanja proizvodnje nafte i izvoza za čak 63%, vrlo je ozbiljna i prijeti političkim potresima nastalim oko centralne banke i raspodjele prihoda od nafte. Četverogodišnji mirni period u toj zemlji možda ide kraju. 

TAGOVI