Cijene nafte porasle su u srijedu zbog optimističnih stajališta američke Uprave za energetiku (EIA) i OPEC-a o globalnoj potražnji, potkrijepljenih industrijskim podacima koji pokazuju da su zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog tjedna pale više od očekivanog.
Fjučersi nafte Brent porasli su 37 centi, ili 0,45%, na 82,29 dolara po barelu, dok su terminske cijene američke West Texas Intermediate (WTI) nafte ojačale 46 centi, ili 0,6%, na 78,36 dolara.
EIA je povisila svoju prognozu rasta svjetske potražnje za naftom za 2024. na 1,10 milijuna barela dnevno s prethodne procjene od 900 000 bpd, dok je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) zadržala svoju prognozu za relativno snažan rast globalne potražnje za naftom za 2024., navodeći očekivanja za rast putovanja u drugoj polovici godine.
Cijene nafte su prošlog tjedna pale više od 2% nakon što su OPEC i njegovi saveznici rekli da će postupno ukinuti smanjenje proizvodnje počevši od listopada.
U međuvremenu, zalihe sirove nafte u SAD-u pale su za 2,428 milijuna barela prošlog tjedna, prema tržišnim izvorima koji se pozivaju na brojke Američkog instituta za naftu. Pad je bio veći nego što su očekivali analitičari koje je anketirao Reuters. Precizni podaci trebali bi biti objavljeni danas, baš kao i izvještaj o kretanju indeksa potrošačkih cijena u SAD-u. Očekuje se da će FED podržati sadašnji zamah rasta cijena nafte.
U Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte, potrošačka inflacija ostala je stabilna u svibnju, dok su padovi proizvođačkih cijena ublaženi, što ukazuje da će Peking morati učiniti više kako bi podržao slabu domaću potražnju i neujednačen gospodarski oporavak.