Radnici INA-e izjasnili se za potpisivanje kolektivnog ugovora

Autor: B. O. Objavljeno: 09.01.2025. 🕜 08:23 Lokacija: Zagreb
  • Siniša Koritnik, predsjednik INAŠ-a (Sindikat naftne djelatnosti), Jasna Pipunić, predsjednica SING – Sindikata gospodarstva i Zvonimir Mikloš, glavni sindikalni povjerenik u EKN-u (Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske) (FOTO: Bolder; 2024.)  
 - sindikat; INAŠ; SING; EKN
    Izvor: Bolder

Posljednji sastanak sindikata u procesu mirenja

Tri reprezentativna sindikata u INA Grupi – SING - Sindikat gospodarstva, INAŠ - Sindikat naftne djelatnosti i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN) jučer su održali posljednji sastanak u procesu mirenja te najavili potpisivanje izmjena i dopuna kolektivnog ugovora za INA Grupu.

"U procesu osobnog izjašnjavanja članova, od ukupnog broja izjašnjenih članova sindikata, njih dvije trećine izjasnilo se za potpisivanje kolektivnog ugovora u INA Grupi. Anketirano je više od 70 posto članova u INA Grupi i jasna većina se izjasnila za potpisivanje ugovora. U procesu mirenja, od 1. siječnja 2025. izborili smo u INA Grupi prosječno povećanje plaće od 10 posto, a za radnike koji rade u smjeni to povećanje je još više", istaknula je Jasna Pipunić, predsjednica SING – Sindikata gospodarstva, priopćeno je iz obrta za komunikacijsko savjetovanje Bolder.

 

Kontinuitet socijalnog dijaloga

"Za IMS je dogovoreno povećanje plaće u prosjeku od 14 posto do 22 posto bruto mjesečno", pojasnio je Siniša Koritnik, predsjednik INAŠ-a, dodavši kako je nakon više od 12 godina dogovoren i dodatak na radni staž i dodatak za rad u drugoj smjeni.

K tomu, dodao je kako dodatke za radni staž, za rad u drugoj smjeni, kao i dodatke za rad subotom privatne kompanije, u pravilu, rijetko isplaćuju u Republici Hrvatskoj.

Zvonimir Mikloš, glavni sindikalni povjerenik u EKN-u kazao je da će sukladno rezultatima izjašnjavanja reprezentativni sindikati potpisati izmjene i dopune kolektivnog ugovora, čime će osigurati kontinuitet kolektivnog pregovaranja i socijalnog dijaloga koji traje od 1996. godine. "To je bio prvi kolektivni ugovor u Republici Hrvatskoj. Kao i svake godine do sada, izborili smo povećanje plaća i osiguranje boljih uvjeta rada, ali nismo potpuno zadovoljni te nastavljamo pregovore u razdoblju koje je pred nama", zaključio je.

TAGOVI