Veliki američki kreditori posljednjih tjedana napustili su jednu od vodećih svjetskih klimatskih koalicija bankarskog sektora, Net-Zero Banking Alliance (NZBA). Goldman Sachs je 6. prosinca objavio da napušta Net-Zero Banking Alliance, a ubrzo su ga slijedili Wells Fargo, Citi, Bank of America i Morgan Stanley, a jučer im se pridružio i JP Morgan.
Net Zero Banking Alliance grupa je vodećih svjetskih banaka posvećenih usklađivanju svojih kreditnih aktivnosti, ulaganja i tržišta kapitala s neto nultim ambicijama klimatskih politika. Banke članice obećavaju da će raditi na neto nultim emisijama ugljika unutar svojih kreditnih i investicijskih portfelja do 2050. ili ranije, obećavajući privremene ciljeve do 2030. Računalo se da članice drže 40% svjetskog bogatstva, no ti se sada smanjilo.
Nakon masovnog egzodusa, NZBA još uvijek ima 142 člana iz 44 zemlje s imovinom od 64 trilijuna dolara, pri čemu 80 europskih banaka čini najveći dio te brojke. Banke koje su ostale u koaliciji uključuju HSBC, Barclays i BNP Paribas.
Trenutno u toj alijansi ostaju samo neke manje američke banke.
Iako nitko to nije naveo kao čimbenik, iznad odluke je visila dvogodišnja reakcija SAD-a na ulaganja u ESG (okoliš, socijalna pitanja i upravljanje). Skupina republikanskih političara, od kojih su mnogi državni odvjetnici, sudski je optužila članove NZBA za moguće kršenje antimonopolskih pravila i uskratu kreditiranja naftnih tvrtki i farmera koji nisu u skladu s ESG.
Takav se pritisak pojačao nakon pobjede Donalda Trumpa, a investitori, uključujući BlackRock, nedavno su se suočili s pravnim izazovima zbog svojih nastojanja u borbi protiv klimatskih promjena.
Banke su uglavnom izbjegavale navesti izravan razlog zašto moraju napustiti NZBA, umjesto toga rekavši da ostaju predane pomaganju klijentima u prijelazu na niskougljično gospodarstvo i transparentnom poslovanju.
Treba nastaviti zarađivati na fosilnim gorivima
Egzodus je uslijedio nakon što su republikanski političari upozorili da bi članstvo u alijansi, osobito ako dovede do smanjenog financiranja za tvrtke koje koriste fosilna goriva, moglo prekršiti antimonopolska pravila. "Banke koje su se povukle sada bi mogle smanjiti svoje obveze prema klimatskim politikama", rekao je Patrick McCully, viši analitičar za energetsku tranziciju u Reclaim Finance.
S obzirom na prethodne natezanja oko toga gdje postaviti granicu za članstvo u NZBA, izlazak američkih banaka ponudio je priliku za one koji žele biti ambiciozniji, dodao je.
"Europske banke su se žalile da bi voljele da smjernice NZBA-e budu strože, ali članice SAD-a to jednostavno neće dopustiti - tako da je vrijeme da Europljani pojačaju i pokažu da nisu samo koristili opstrukcionizam SAD-a kao izgovor za odugovlačenje", rekao je na Linkedinu, piše Reuters.
Ključna stvar koju treba promatrati bit će slabljenje njihovih postojećih ciljeva i politika, smatra on, ističući da su neke banke imale ambiciozne ciljeve za smanjenje emisija. Ipak, nije očekivao da će banke javno objaviti takve promjene.
Studija pod naslovom Banking on Climate Chaos iz 2024. godine navodi da je šest najvećih američkih banaka među 20 najvećih svjetskih zajmodavaca 'fosildžijama'.