Od početka ove godine slijedi daljnje povećanje cijene električne energije. Kućanstvima će struja u samo nekoliko proteklih mjeseci poskupjeti za cca. 10%. Naime, Hrvatska energetska regulatorna agencija je na sjednici 9. prosinca donijela odluke o iznosu tarifnih stavki za prijenos te tarifnih stavki za distribuciju električne energije. Povećanje mrežarine iznosi 12 posto, odnosi se na sve kategorije kupaca i primjenjuje se na potrošnju nakon 1. siječnja 2025.
Ukupan prosječni račun kućanstva, na godišnjoj će se razini povećati 3,7 posto u odnosu na sadašnji račun, odnosno oko 10 posto u odnosu na razdoblje prije 1. studenog 2024. Konkretno, za kućanstvo s potrošnjom od 3.000 kWh, ukupno povećanje iznosit će manje od 4 eura mjesečno, odgovorili su nam na upit iz Hrvatske elektroprivrede. Naglašavaju da će i s tim povećanjem, cijena električne energije za hrvatska kućanstva bit će među najnižima u Europskoj uniji.
Povećanje cijena od studenog 2024.
Pritom, treba znati da je od 1. studenog 2024. kućanstvima s godišnjom potrošnjom cijena električne energije rasla za oko 6,5% tj. oko 2 eura mjesečno. Za ustanove (bolnice, škole, vrtiće…), udruge i ostale slične korisnike, bez obzira na iznos potrošnje, te za male poduzetnike s polugodišnjom potrošnjom do 250 MWh primjena novih tarifnih stavki u istom iznosu kao i za kućanstva, počela je 1. listopada 2024. Prosječno povećanje za ustanove iznosilo je tada 6,8 posto, a za male poduzetnike 6,4 posto.
Zanimao nas je i stav potrošačkih udruga o ovom povećanju. Naime, požalili su se da povećanje nije dovoljno dobro ni pravodobno komunicirano s njima. Ana Smoljak, predsjednica udruge Potrošačica rekla nam je da su konzultacije s udrugama oko povećanja cijene električne energije napravljene 28. studenog 2024., dakle onda kada je Vlada već odluku o povećanju donijela, na osnovu rast troška energije. Tada im je u HERA-i rečeno i za skorašnji rast mrežarina, kaže ona.
„Na tim konzultacijama rečeno je da bi, uzimajući u obzir povećanje cijena opskrbnog dijela računa za električnu energiju, kao i povećanja tarifnih stavki u dijelu naknade za korištenje mreže, krajnja prodajna cijena jednog kWh električne energije za prosječnu potrošnju iz kategorije NN kućanstvo TM bijeli (3.010 kWh) trebala bi od 1. siječnja 2025. godine porasti odnosu na listopad 2024.. godine u prosjeku s 14,30 na 15,86 c kWh (11 %).", rekla je Smoljak za naš portal. Ona upozorava na buduću diskrepanciju u računima onih koji su u šestomjesečnom obračunu, a takvi su većina, čija očitanja su 30. rujna (dakle, prije prvog povećanja cijene) procjenjivana.
Bez izvanrednih očitanja, plaćanje po procjeni
Potrošači u režimu šestomjesečnog obračuna zbog ovog poskupljenja dobit će na proljeće razliku za platiti na temelju procijenjene potrošnje do 1. studenog 2024. (po jednoj tarifi), procijenjene potrošnje od 1. studenog do 31. prosinca 2024. (po drugoj tarifi) i nakon 1. 1. 2025. procijenjene potrošnje po trećoj tarifi osim ako sami ne dostave očitanje brojila na jedan od pet mogućnih načina, upozorila je Smoljak. Koliko nam je poznato HEP nije još informirao građane o poskupljenju od 1. siječnja i pozvao na izvanredna očitanja brojila.
Povećanje mrežarina nije moglo biti veće. Vlada RH je Uredbom za sprječavanje poremećaja na tržištu energije odredila da za 2025. godinu HOPS i HEP-ODS mogu podnijeti zahtjev HERA-i za povećanjem iznosa tarifnih stavki do najviše 12%. Time je Vlada HERA-i olakšala posao jer bi HERA teško obrazložila odbijanje potrebnog povećanja mrežarine koje bi očito trebalo biti veće od 12 %, jer je godinama prigušivano političkim odlukama.
Notorna je činjenica da su HEP ODS i HOPS podinvestirani s obzirom na ogroman interes za priključenje obnovljivih izvora energije pa nas je zanimao stav HEP-a je li ovo povećanje dovoljno za pokriće ODS-ovih operativnih i kapitalnih troškova.
„Povećanje prihoda HEP-Operatora distribucijskog sustava koje će se ostvariti primjenom novih tarifnih stavki za distribuciju, pozitivno će utjecati na investicijski potencijal HEP ODS-a, pa time i na jačanje sigurnosti opskrbe na čitavom području RH te na mogućnost prihvata proizvodnje iz novih, distribuiranih (obnovljivih) izvora električne energije.“, odgovoreno nam je iz te tvrtke. Od HERA-e smo tijekom prosinca zatražili obrazloženje odluka o povećanju mrežarina, ali ga nismo dobili. Također, odgovor HOPS-a, kojem je zahtjev za tarifom odbijen (jer je očigledno bio previsok) objavit ćemo kada ga dobijemo.