Američki predsjednik u odlasku Joe Biden zabranit će novi razvoj istraživanja nafte i plina u moru duž većine američkih obala. Tu odluku bi moglo biti teško poništiti novoizabranom predsjedniku Donaldu Trumpu, koji je obećao povećanje domaće proizvodnje energije.
Oko 15% proizvodnje nafte u SAD-u dolazi iz federalnih površina u moru, uglavnom u Meksičkom zaljevu, udio koji je u posljednjem desetljeću naglo pao zbog eksploatacijskih bušotina na kopnu, prema EIA.
Taj se potez smatra uglavnom simboličnim, budući da neće utjecati na područja u kojima je trenutno u tijeku razvoj, a uglavnom pokriva zone u kojima developeri nemaju značajnih izgleda, uključujući Atlantski i Tihi ocean. "To je smiješno. Odmah ću ga poništiti. Poništit ću ga. Imam pravo odmah poništiti zabranu", rekao je Trump u svom stilu, u intervjuu radijskom programu Hugha Hewitta.
Zakon o zemljištu teško je poništiti
Bijela kuća priopćila je u ponedjeljak da će Biden upotrijebiti svoje ovlasti prema 70 godina starom Zakonu o zemljištu vanjskog kontinentalnog pojasa kako bi zaštitio sve federalne vode uz istočnu i zapadnu obalu, istočni Meksički zaljev i dijelove sjevernog Beringovog mora na Aljasci. Zabrana će utjecati na 253 milijuna hektara oceana.
Biden je rekao da je ovaj potez motiviran naporima u borbi protiv klimatskih promjena i njegovim ciljem da očuva 30% kopna i voda SAD-a do 2030.
Također se pozvao na izlijevanje nafte Deepwater Horizon 2010. u Meksičkom zaljevu, rekavši da nizak potencijal bušenja u područjima obuhvaćenim zabranom ne opravdava javnozdravstvene i ekonomske rizike potencijalnih novih dozvola.
"Moja odluka odražava ono što obalne zajednice, tvrtke i posjetitelji plaža već dugo znaju: da bi bušenje na ovim obalama moglo prouzročiti nepopravljivu štetu na mjestima koja cijenimo i da je nepotrebno za zadovoljenje energetskih potreba naše nacije. To nije vrijedno rizika.", rekao je Biden u izjavi.
Trumpu neće biti jednostavno poništiti zabranu. Zakon o zemljištu, koji dopušta predsjednicima da povuku područja iz zakupa minerala i bušenja, ne daje im zakonsku ovlast da ponište prethodne zabrane, prema presudi suda iz 2019. - što znači da bi poništenje vjerojatno zahtijevalo akt Kongresa. Sličan potez napravio je Obama na kraju svog, a prije prvog Trumpovog mandata.