Struka je ujedinjena - virtualni trading hubovi za struju apsolutno nisu optimum

Autor: N. D. Objavljeno: 12.11.2024. 🕜 13:31 Lokacija: Pariz (Francuska)
  • RWE-ov Trading Floor u Essenu u Njemačkoj (izvornik: Matthias Duschner / RWE, 2016.)

• RWE, trgovina energijom
    Izvor: Matthias Duschner / RWE

Treba olakšati trgovanje na fizičkim čvorištima, a ne uvoditi velike promjene u nestabilnim gospodarskim okolnostima

Reforma tržišta električne energije u EU-u naložila je Europskoj komisiji da procijeni utjecaj virtualnih trgovinskih čvorišta na likvidnost terminskih tržišta električne energije. Nova studija koju je proveo Compass Lexecon u ime Energy Traders Europe, Eurelectrica i Europexa otkriva da će ova čvorišta vjerojatno spriječiti, a ne poboljšati likvidnost terminskih tržišta u srednjoj i južnoj Europi.

Na temelju kvantitativne analize, tri udruge pozivaju političare da konsolidiraju postojeća terminska tržišta i daju prednost posredničkoj zaštiti putem postojećih instrumenata nad virtualnim trgovinskim čvorištima kako bi se povećali obujmi, održali transakcijski troškovi stabilnima i u konačnici potrošači poštedjeli većih troškova energije.

Terminska tržišta tekuće električne energije ključna su za sudionike na tržištu za planiranje proizvodnje i upravljanje rizicima povezanim s kratkoročnim cijenama električne energije. Danas se sudionici uglavnom štite na svom lokalnom tržištu ili na likvidnijim tržištima u susjedstvu, poput onih u Njemačkoj ili Mađarskoj. Ova praksa, nazvana proxy hedging, uključuje korištenje instrumenata koji osiguravaju protiv kretanja cijena između tih tržišta. Glavni instrumenti u tom pogledu su dugoročna prava na prijenos (LTTR) i trgovanje rasponom cijena.

 
EK ima potencijalno štetne ideje

 

Kako bi poboljšala zaštitu na terminskim tržištima, Europska komisija sada razmatra uvođenje virtualnih trgovinskih centara u kontinentalnoj Europi. Takva središta bi tržišnim sudionicima u određenom području pružila sintetičku cijenu koja se temelji na agregaciji njihovih različitih zonskih cijena. Ova središta, međutim, nose više rizika nego koristi u usporedbi s postojećim praksama zaštite i pokazalo se da imaju lošije rezultate od postojećih fizičkih središta - pokazuje kvantitativna analiza Compass Lexecon.

Jedna od ključnih lekcija energetske krize je da osim dugoročnijeg ugovaranja, trebamo i likvidnija terminska tržišta kako bismo poboljšali vidljivost za sudionike na tržištu električne energije i zaštitili potrošače. Međutim, prijedlog Komisije za virtualna čvorišta neće postići takav cilj. Umjesto toga, bolji način za povećanje likvidnosti na terminskim tržištima je olakšavanje trgovanja na fizičkim čvorištima, duža dugoročna prava prijenosa, bez tržišnih intervencija i razumnija pravila kolaterala.” - rekao je Cillian O’Donoghue – direktor politike u Eurelectricu.

 
Veći troškovi, ali i veći rizici

 

Studija pokazuje da bi za zemlje srednje i južne Europe prelazak na regionalna virtualna središta donio veće troškove i rizike. To bi povećalo složenost tržišta i potencijalno pogoršalo mogućnosti zaštite od rizika dijeljenjem likvidnosti između fizičkih i virtualnih središta. Smanjena likvidnost bi se zauzvrat pretvorila u veće transakcijske troškove i u konačnici povećala cijene za potrošače. Zaštita od fizičkih središta, naprotiv, sigurnija je opcija s obzirom na manje promjenjive razlike u cijenama između lokalnih zona i postojećih njemačkih i mađarskih središta.

Sretni smo što vidimo da terminska tržišta električne energije ponovno povećavaju svoju likvidnost nakon pada 2021./2022. Ali još uvijek se oporavljaju, u geopolitičkoj situaciji koja je možda i gora nego prije tri godine. U tom kontekstu, planiranje drastične promjene zahtijeva snažno opravdanje prednosti te promjene – a ono što nam ova studija pokazuje jest da su prednosti virtualnih čvorišta daleko od sigurnih. Dakle, kako bismo osigurali stabilnost i predvidljivost, radije bismo vidjeli inkrementalna poboljšanja tržišta za prosljeđivanje i prava prijenosa.” izjavio je Jérôme Le Page, predsjednik odbora za električnu energiju u Energy Traders Europe.

Izvor: ENNA opskrba
 
Ugovori sklopljeni na hubu nisu vezani za određenu zonu

 

Drugi razlog zašto bi virtualna čvorišta snosila više rizika nego koristi je potreba za izdavanjem takozvanih LTTR-ova između zona i čvorišta, mjere za zaštitu sudionika na tržištu u vezi s dodjelom prijenosnog kapaciteta između čvorišta i zone. Ipak, ugovori sklopljeni na hubu nisu vezani za određenu zonu.

Uvođenje LTTR-ova između zona i čvorišta koji podržavaju proxy zaštitu s virtualnim čvorištem koje tržište nije tražilo nametnut će veći financijski rizik za operatore prijenosnih sustava. OPS bi umjesto toga trebali podržavati postojeće tržišne instrumente zaštite, a ne umjetno nametnuta regionalna virtualna trgovinska središta.”, rekla je Michele Stretti, viša savjetnica za politiku u Europexu.

Druge opcije za poboljšanje trenutnih terminskih tržišta u kontinentalnoj Europi mogle bi biti povećanje količine LTTR-ova, dospijeća i učestalosti te uspostavljanje sekundarnog tržišta za LTTR-ove.

Udruge pozivaju Europsku komisiju da testira izvedivost virtualnih trgovačkih čvorišta za kontinentalnu Europu sa sveobuhvatnom procjenom utjecaja i da identificira alternativna sredstva za poboljšanje sposobnosti tržišnih sudionika da se zaštite od cjenovnih rizika na unutarnjem tržištu električne energije.

TAGOVI