Kako stojimo s cijenama energenata ako se usporedimo s drugim metropolama

Autor: N. D. Objavljeno: 02.12.2024. 🕜 14:50 Lokacija: Zagreb
  • Razvoj žarulja, odnosno svjetiljki (izvornik: Vladimir Gjorgiev / Shutterstock, 2013.)

• žarulje, svjetiljke, rasvjeta
    Izvor: Vladimir Gjorgiev / Shutterstock

Studeni je mnogim gradovima u Europi donio značajan rast cijena električne energije

S cijenama električne energije Zagreb se sporo primiče prema europskom prosjeku, no prirodni plin je i dalje prilično jeftin i priuštiv ako se promatraju europske cijene u studenom, koje je analizirao HEPI indeks, napravljen u suradnji MEKH-a, E-Controla i Vaasae ETT.

Ako promatramo cijene električne energije za 33 glavna grada u Europi vidljivo je da je prosječna cijena kWh 23,49 eurocenta s porezima, dok je za EU 27 viša i iznosi 24,53 eurocenta, bez poreza. U Zagrebu je u studenom cijena električne energije s porezima iznosila 15,18 eurocenta/kWh, što je rast od 6% u odnosu na prethodi mjesec. Rast je iznad prosjeka rasta u 33 metropole , koji je iznosio 2%. Struja je u studenom najviše poskupjela stanovnicima Ljubljane, za čak 21% radi rasta troška distribucije. Zagreb je po skupoći 26. metropola od njih 33. a najskuplje struju plaćaju Berlinčani , čak 39,88 eurocenta/kWh. 

 
Standard kupovne moći mijenja sliku

 

Kada se cijena električne energije korigira za poreze i standard kupovne moći (PPS) slika se dramatično mijenja. Prema tim podacima najteže priuštivu struju imaju građani Praga, Nikozije, Berlina i Varšave, dok je ona najmanji udar za džepove stanovnika Osla, Budimpešte i Vallette. Zagreb je 22. na toj listi od njih 33 s cijenom od 21,97 euorocenta/kWh i ispod prosjeka za 33 metropole koji je 25,24 eurocenta/kWh.

Kad je riječ o cijenama plina, ona je u Stockholmu čak 13 puta viša nego u najjeftinijoj Budimpešti, odnosno 19 puta skuplja ako u sliku uključimo Kijev. U zemljama Južne i JI Europe cijene plina su tradicionalno niže, tako da sve zemlje te skupine plaćaju plin manje od EU 33 prosjeka koji je 10,55 eurocenti/kWh. U Zagrebu je kWh plina bez poreza 4,62 eurocenta/kWh a plin je jeftiniji samo u Beogradu, Budimpešti i Kijevu. Od Zagreba skuplji su cjenovno bliska Bratislava i Bukurešt. Od 27 metropola samo u šest njih došlo je prošli mjesec do poskupljenja, dok je u tri grada plin čak pojeftinio.

Zagrepčanima je plin i korigirano za poreze i PPS prilično priuštiv, s cijenom od 7,08 eurocenta/kWh, a priuštiviji je samo stanovnicima Londona, Luksemburga i Budimpešte. Najteže se plin plaća u Stockholmu, Lisabonu, Rimu i Amsterdamu.

 

TAGOVI