Slovenska Vlada zakonodavstvom kreće prema tranziciji rudarskih regija

Autor: N. D. Objavljeno: 02.12.2024. 🕜 13:03 Lokacija: Ljubljana (Slovenija)
  • Postrojenja TE Šoštanj (izvornik: HSE, 2020.) 

• TE Šoštanj, termoelektrane, termoelektrane na ugljen, HSE, Slovenija
    Izvor: HSE

HSE-ove uvećane dividende usmjerit će se u kontrolu štete i dekarbonizaciju energetike

Slovenska Vlada je prošli tjedan usvojila prijedlog Zakona o prijelaznom financiranju ubrzanog i poštenog izlaska iz ugljena. Zakon predstavlja most prema donošenju mjera za pravičan izlazak iz ugljena i restrukturiranju regije te uspostavi alternativnih izvora za proizvodnju toplinske energije. Provedba gospodarske javne usluge opskrbe toplinskom energijom planirana je od početka 2025. godine do kraja travnja 2027. godine.

Kako je priopćeno iz Vlade, Zakonom o prijelaznom financiranju ubrzanog i pravednog izlaska iz ugljena želi se spriječiti najgori mogući scenarij u kojem bi zaposlenici Ugljena Velenje, Termoelektrane Šoštanj i njihove obitelji bili dovedeni u pitanje, a stanovnici se našli u teškoj situaciji.

Zakonom Vlada namjerava zaštititi socijalnu sigurnost zaposlenika i njihovih obitelji te omogućiti dostojan život svim stanovnicima Šaleške doline. Zakon predstavlja most prema donošenju mjera za pravičan izlazak iz ugljena i restrukturiranju regije te uspostavi alternativnih izvora za proizvodnju toplinske energije. 

 
U pripremi su stotine milijuna eura

 

Vlada će u međuvremenu ubrzano pripremiti dva nova zakona - Zakon o postupnom zatvaranju Rudnika ugljena Velenje i Zakon o razvojnom preustroju Savinjsko-šaleške regije. Oni bi sukladno Nacionalnoj strategiji izlaska iz industrije ugljena i restrukturiranja ugljenarskih regija, trebali osigurati promišljen i socijalno pravedan izlazak iz ugljena u Savinjsko-šaleškoj regiji.

U tom će razdoblju lokalna zajednica moći pripremiti konkretne planove za uspostavu alternativnih izvora za opskrbu toplinskom energijom u Šaleškoj dolini te za projekte transformacije energetskog sektora i lokalnog gospodarstva. 


Za potporu poslovanju TEŠ-a i Premogovnika Velenje u toplinskoj djelatnosti tijekom važenja zakona bit će namijenjeno 324 milijuna eura, a dodatnih 79 milijuna eura potrebno je osigurati i za otplatu kredita za 'nasukanu investiciju', jer rad TEŠ-a bez toga ne bi bio moguć. Potrebna sredstva trebala bi se osigurati prvenstveno iz većeg iznosa dividende koju isplaćuje Holding Slovenske elektrarne.

TAGOVI