Narodna skupština Srbije usvojila je prošli petak Strategiju razvoja energetike Srbije do 2040. godine s projekcijama do 2050. godine. Između ostalog, predviđena je obustava korištenja ugljena i naftnih derivata za proizvodnju toplinske energije.
Strateški cilj je sigurna opskrba stanovništva i gospodarstva uz progresivno smanjenje emisija stakleničkih plinova i drugih negativnih utjecaja na okoliš i zdravlje ljudi, rekla je ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Javna rasprava o nacrtu strategije završila je 15. kolovoza. Dokumentom su predviđena ulaganja u diverzifikaciju opskrbe naftom i plinom te uvođenje vodika i zelenog vodika u energetski sustav.
Srbija namjerava povećati proizvodnju električne energije. Udio obnovljivih izvora u toj djelatnosti povećao bi se, uz smanjenje proizvodnje iz ugljena. Predviđena je izgradnja reverzibilnih hidroelektrana Bistrica i Đerdap 3 te solarnih i vjetroelektrana, te revitalizacija postojećih hidroelektrana. Plan je prestati koristiti ugljen i naftne derivate za proizvodnju toplinske energije.
Revitalizacija elektroenergetske mreže
Dokument također uključuje revitalizaciju i modernizaciju prijenosnih i distribucijskih mreža te smanjenje gubitaka. Država planira financijske i druge poticaje za razvoj kapaciteta iz obnovljivih izvora.
Strategija uključuje podršku korištenju električnih vozila i prilagodbu elektroenergetske mreže potrebama elektromobilnosti. Jedna od bitnih stavki za energetsku tranziciju bit će pojednostavljenje procedura za kupce-proizvođače odnosno potrošače.
Predviđeni su financijski poticaji za povećanje energetske učinkovitosti u svim sektorima potrošnje, prenosi Balkan green energy news.
Kad je riječ o fosilnim gorivima, potrebno je proširiti skladišta plina Banatski Dvor i izgraditi nova, uz uspostavu interkonekcija za transport tog energenta s Rumunjskom, Sjevernom Makedonijom i drugima, priopćilo je ministarstvo. U naftnom sektoru naglasak je na povećanju obveznih rezervi, uključujući derivate, kao i na izgradnji naftovoda za povezivanje s Mađarskom.