Toplinska divizija slovenske elektroenergetske tvrtke Holding Slovenske elektrarne (HSE), koju čine TE Šoštanj i rudarska tvrtka Premogovnik Velenje, nastavit će s radom i nakon restrukturiranja, predviđenog za kraj ove godine. Primarni zadatak TE Šoštanj, kako će biti uređeno posebnim interventnim zakonom koji priprema nadležno Ministarstvo za okoliš, klimu i energetiku (MOPE), bit će proizvodnja toplinske energije za 35 000 potrošača u Šaleškoj dolini. Naime, potpuna zamjena TE Šoštanj nekim drugim izvorima toplinske energije nije moguća u kratkom roku, a radi rješavanja socijalnih pitanja i pravedne tranzicije potrebno je što skorije donošenje zakona o zatvaranju rudnika ugljena u Velenju, ali i o restrukturiranju cijelog okolnog područja.
Nacionalna strategija za napuštanje ugljena i restrukturiranje ugljenih područja u skladu s načelima pravedne tranzicije predviđa napuštanje primjene ugljena kao energenta, prestanak rada TE Šoštanj i iskopavanja lignita u Šaleškoj dolini najkasnije 2033. godine. Prema godišnjem planu upravljanja Slovenskog državnog holdinga (SDH) za 2024. godinu, na koji je slovenska vlada dala suglasnost, od HSE-a se očekuje izrada analize mogućih pristupa ukidanju djelatnosti Toplinske divizije s ciljem osiguravanja financijske stabilnosti i investicijskog potencijala tvrtke kako bi se ubrzala zelena tranzicija Slovenije.
Analize budućeg poslovanja Toplinske divizije pokazuju neisplativost budućeg poslovanja zbog promjena na tržištu i pada cijena tako proizvedene električne energije na razine značajno niže od proizvodne cijene. Tako od 1. siječnja 2025. godine HSE više neće moći osiguravati dovoljno sredstava za nesmetan rad TE Šoštanj i Premogovnika Velenje jer bi, prema europskim propisima, to predstavljalo nedopuštenu državnu potporu. No, ako se ne pronađe odgovarajuće rješenje, TE Šoštanj će od iduće godine biti nelikvidna, baš kao i Premogovnik Velenje jer je elektrana jedini njegov kupac. Takva nelikvidnost obje tvrtke izravno bi pogodila 35 000 ljudi, ali i infrastrukturu i gospodarstvo u cijeloj Savinjsko-šaleškoj regiji jer svi oni ovise o toplini proizvedenoj u elektrani.
Uzimajući u obzir strateški status ulaganja Republike Slovenije u HSE, uprave HSE-a, TE Šoštanj i Premogovnika Velenje s vanjskim stručnjacima ispitale su niz scenarija i provele brojne analize vezane uz restrukturiranje Toplinske divizije. Svim scenarijima koji su razmatrani zajednička je činjenica da HSE kao dioničar ima ograničene ovlasti i mogućnosti u pogledu financiranja nastavka rada termoelektrane i rudnika nakon 31. prosinca 2024. godine. No, nakon tog datuma HSE može elektrani plaćati isključivo tržišnu cijenu električne energije, a svako drugo financiranje Toplinske divizije moglo bi biti u suprotnosti s pravilima Europske unije o državnim potporama.
Kako bi se pak osiguralo grijanje iz toplinarskog sustava u Šaleškoj dolini, za koji toplinu osigurava TE Šoštanj, kao moguće rješenje pokazalo se donošenje spomenutog interventnog zakona. Njime bi elektrana trebala dobiti status gospodarske javne službe s djelatnošću proizvodnje toplinske energije. Uz to, njime se predviđa i prijenos vlasništva nad tvrtkama TE Šoštanj i Premogovnik Velenje s HSE-a u vlasništvo države do kraja godine.
Elektrana je za sada jedini opskrbljivač toplinske energije za toplinarsku tvrtku Komunalni projekti Velenje (KPV) i to prema ugovoru koji važi do rujna 2031. godine. Zato bi njezino zatvaranje predstavljalo nezamisliv i neprihvatljiv rizik za stanovnike i gospodarstvo. Nova rješenja za proizvodnju topline u Šaleškoj dolini tek su u pripremi, a potpuna zamjena elektrane nekim drugim postrojenjem za proizvodnju topline nije moguća u kratkom roku.
Na inicijativu MOPE-a već je osnovana radna skupina čiji je zadatak pronaći zakonsko rješenje za opskrbu toplinskom energijom u Šaleškoj dolini nakon 1. siječnja 2025. godine, izvijestio je HSE.